Додаткова потреба в оборонних закупівлях
На засіданні правління ITF Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки Юлія Свириденко закликала спрямовувати кошти на закупівлю української техніки для розмінування для ДСНС та ДССТ та підтримати проєкти і гранти із розвитку інновацій та програми навчання для ветеранів, які прагнуть працевлаштуватися у сфері протимінної діяльності.
«Міністерство економіки координує зусилля із гуманітарного розмінування та ефективне використання донорських коштів. Тому ми готові допомогти спільно визначити конкретні програми для фінансування в рамках ITF. Це допоможе нам зараз планувати заходи із гуманітарного розмінування у наступному році. Для нас також вкрай важливо, аби кошти донорів спрямовувалися на закупівлю техніки і обладнання для розмінування, вироблені в Україні, адже це має подвійний ефект – створює робочі місця в нашій країні й підтримує бюджет податками», – наголосила Юлія Свириденко.
Вона нагадала, що міжнародні організації, зокрема агентства ООН, уже закуповували українське обладнання. За її словами, такі закупівлі повертають до бюджету до 40% від витраченої суми.
Юлія Свириденко представила конкретні потреби Державної служби з надзвичайних ситуацій та Державної спеціальної служби транспорту, зокрема на:
- машини швидкої допомоги,
- машини для перевезення особового складу,
- металодетектори,
- машини підвищеної прохідності та інше обладнання.
Крім того, Перший віце-премʼєр-міністр запропонувала ITF доєднатися до фінансування грантів для інноваторів у розмінуванні і програм із навчання ветеранів та ветеранів, які прагнуть працювати у сфері гуманітарного розмінування.
Уряд працює над прискоренням гуманітарного розмінування – через навчання саперів і розвиток спроможностей місцевих операторів. У 2023 році в Україні було лише 6 операторів розмінування та близько 1500 саперів, а важка техніка взагалі була відсутня. Сьогодні українську землю розміновують 98 спеціалізованих важких машин, понад 4000 саперів, а кількість операторів зростала до 66. Упродовж 10 місяців обстежено понад 289 тис. га сільгоспземель, з яких 255 тис. га вже передано аграріям.
«Наша мета – протягом наступних десяти років повернути 80% потенційно забруднених земель до продуктивного використання. Досягти цієї цілі можливо лише системними діями та стратегічним підходом», – зазначила Юлія Свириденко.
Щоб допомогти фермерам у розмінуванні, Уряд запустив механізм компенсації послуг з розмінування, де 100% вартості покриває державний бюджет. Юлія Свириденко запросила партнерів приєднатися до ініціативи та підтримати розширення цієї програми кредитними та грантовими можливостями для фермерів та операторів.
Джерело: офіційний сайт Мінекономіки