ВЕБІНАР. Як оборонному замовнику правильно провести спрощену
Про це повідомила заступник Міністра економіки Надія Бігун під час зустрічі з представниками підприємств НАК «Нафтогаз Україна» та українськими постачальниками групи «Нафтогаз».
Зустріч стала вже другою у черзі ініційованих Міністерством економіки відкритих дискусій, до яких долучаються великі держзамовники та вітчизняні виробники, що беруть участь в публічних закупівлях. Раніше відбулася зустріч за участі Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економіки України Юлії Свириденко, АТ «Укрзалізниця» та постачальників компанії. Ключовою темою обох заходів стала підтримка національного виробника та закупівель державними компаніями продукції саме українського виробництва.
«Маємо на меті максимально забезпечити внутрішній попит продукцією власного виробництва. Це потрібно і для економіки, і для безпеки країни. Якщо в України буде спроможність за власні кошти забезпечити потреби оборони, ми будемо спокійніші за наше «завтра». Наше завдання - зробити так, щоб у бюджеті були для цього гроші. Отже, потрібно максимально розвивати виробництво продукції з доданою вартістю. І перше, що ми можемо зробити, – подивитися, що ми купуємо за кошти державного бюджету та де можна забезпечити потреби за рахунок власного виробництва. Держзакупівлі мають відбуватися з урахуванням національних інтересів», - сказала на початку зустрічі Надія Бігун.
Як йшлося під час зустрічі, минулого року близько двох третин публічних закупівель компаніями групи «Нафтогаз» були здійснені саме у вітчизняного виробника. Усього минулого року компанії групи закупили товарів, робіт та послуг загальною очікуваною вартістю 55,04 млрд грн. На 2024 рік компанії групи планують в цілому збільшити ці обсяги та запрошують вітчизняних виробників брати участь у закупівлях.
Учасники дискусії:
- обговорили актуальні питання у сфері публічних закупівель;
- надали пропозиції як щодо удосконалення чинних механізмів, так і щодо варіантів стимулювання закупівель товарів вітчизняного виробництва;
- виробники запропонували внести до базових показників, на основі яких розраховується KPI керівників держпідприємств, показники закупівель держпідприємством вітчизняної продукції.
«Міністерство економіки підтримує цю пропозицію. Я щойно написала Міністру, яка, на жаль, не змогла бути присутньою сьогодні на зустрічі. І Юлії Свириденко ініціатива дуже сподобалась. Тож ми розглянемо варіанти, як можна інтегрувати цей показник до чинних вимог», - зазначила Надія Бігун.
Також під час розмови були порушені інші актуальні для виробників питання. Зокрема:
- значних штрафних санкцій, які накладаються держзамовником на постачальника в разі ненадання документів, затримки з виконанням контракту і т.д;
- впливу курсових коливань на вартість продукції, постачання якої передбачене контрактом;
- пролонгації дії договорів, невиконаних не з вини постачальника;
- бронювання працівників та ін.
Як зазначила Надія Бігун, низка порушених питань вже опрацьовуються Міністерством економіки, результати будуть відображені у відповідних рішеннях. Зокрема, в новій редакції закону про закупівлі, яку готує Міністерство. Інші ж пропозиції взяті до уваги та будуть опрацьовані із залученням стейкхолдерів.
Джерело: офіційний сайт Мінекономіки