Мінфін оновив порядок складання первинних документів

Мінфін наказом від 28.12.2022 № 467 відкоригував Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку.
Вебінар від журналу Держзакупівлі

Запис вебінару про закупівлю ліків в е-каталозі

Змінами передбачено, що первинні документи, створені автоматично в електронній формі програмним забезпеченням інформаційно-комунікаційної системи, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови наявності накладеного електронного підпису чи печатки з дотриманням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

У разі складання та зберігання підприємством первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів оброблення інформації підприємство зобов’язане за свій рахунок виготовити їх копії на паперових носіях на вимогу інших учасників господарських операцій, а також правоохоронних органів та відповідних органів у межах їх повноважень, передбачених законами.

Копії первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку можуть бути вилучені у підприємства лише за рішенням відповідних органів, прийнятим у межах їх повноважень, передбачених законами. Обов’язковим є складання реєстру документів, що вилучаються у порядку, встановленому законодавством.

Вилучати оригінали документів та регістрів заборонено, крім випадків, що передбачає кримінальне процесуальне законодавство.

Як робитимуть записи в первинних документах і регістрах бухобліку:

  • Паперова форма
  • чорнилом чи пастою кулькових ручок темного кольору;
  • Електронна форма
  • за допомогою е-засобів оброблення інформації та іншими засобами, які забезпечують їх збереження упродовж установленого строку зберігання документів і запобігають внесенню несанкціонованих і непомітних виправлень.

Як виправлятимуть помилки в первинних документах і регістрах бухобліку:

  • Паперова форма
  • способом «червоного сторно», за допомогою додаткових бухгалтерських проведень або коректурним способом;

  • помилки в регістрах бухобліку за минулий звітний період виправляють способом «сторно»;

  • виправлення супроводжують надписом «виправлено», підтверджують підписами осіб, які підписали документ і зазначають дату виправлення;

  • виправляти документи, якими оформили касові та банківські операції, також операції з цінними паперами, заборонено.
  • Електронна форма
  • способом «сторно» або за допомогою додаткових бухгалтерських проведень;

  • під час виправлення помилок:

  • зберігають інформацію, яку виправляють;

  • зазначають дату виправлення, посади і прізвища осіб, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які склали виправлений е-документ.

Виправлення вносять у тому звітному періоді, в якому виявили помилки.

Джерело: наказ Мінфіну від 28.12.2023 № 467

Ілона Тарнопольська головний редактор експертно-правової системи «Експертус Держзакупівлі»
Ви щоденно стикаєтеся зі складними робочими ситуаціями. Ми ж – щоденно допомагаємо їх вирішувати. Тож заходьте в Систему, щоб швидко отримати рішення своєї ситуації

 

 

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відповідальність у сфері закупівель: судова практика

Кількість порушень у сфері публічних закупівель зростає з кожним роком. Учасники закупівельного процесу несуть як кримінальну так і адміністративну відповідальність. Кого і за що нині можуть притягти до відповідальності — детально у статті
43001

План закупівель: зразок заповнення електронних полів

Нерідко новачки в закупівлях шукають зразок річного плану, адже за зразком працювати легше. Тож пояснимо, яку інформацію має містити річний план та як без помилок заповнити рядки річного плану у ЕСЗ
10105

Закупівля природного газу

Щоб отримати газ вчасно та безперебійно, скористайтеся порадами експерта для закупівлі газу на наступний рік. Пам’ятайте, що закупівля газу є конкурентною, а його ціна нестабільною, а це ускладнює проведення закупівлі
9866

Екологічні характеристики предмета закупівлі

У замовників є право вимагати підтвердження того, що пропоновані учасникам товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документаці. У консультації пояснимо, як встановити вимоги щодо екологічних характеристик предмета закупівлі.
1048

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді