Національний орган стандартизації пояснив, коли можуть відновити чинність ГОСТ

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Держзакупівлі. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Національний орган стандартизації — ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (НОС) — не відновлюватиме чинність міждержавних стандартів в Україні, розроблених до 1992 року.

НОС нагадав, що основним напрямом зовнішньоекономічної політики України є поступова та невідворотна інтеграція до ЄС, а за статтею 56 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Україна поступово впроваджує звіт Європейських стандартів (EN) як національні стандарти, зокрема гармонізовані європейські стандарти.

З огляду на це, НОС розпочав аналізувати базу чинних європейських стандартів задля їх пакетного прийняття в Україні як національних. У разі прийняття європейського стандарту як національного забезпечується ідентичність національного стандарту відповідному європейському стандарту. З дня набрання чинності національним стандартом, що є ідентичним європейському стандарту, має бути скасований національний стандарт, положення якого суперечать положенням відповідного національного стандарту, що є ідентичним європейському стандарту.

Відтак НОС радить всім зацікавленим сторонам, які в своїй роботі використовують ГОСТи, скористатися рекомендаціями, розміщеними на сайтах Мінекономіки і НОС, та знайти альтернативу використанню стандартів СРСР, які фактично є регуляторними актами вже неіснуючої держави і суперечать нововведенням, запровадженим у сфері технічного регулювання України.

За потреби розробити національний стандарт на заміну ГОСТ будь-яка заінтересована сторона (органи влади, асоціації виробників, підприємства, громадські організації тощо) може виступити замовником такої роботи відповідно до статей 28 та 29 Закону України «Про стандартизацію» від 05.06.2014 № 1315-VII (далі — Закон).

Подальше відновлення дії ГОСТів неможливе. Лише у разі нагальної обґрунтованої потреби відновлення ГОСТ, якщо немає аналогів серед європейських або міжнародних стандартів, заінтересовані сторони можуть погодити це питання з Міноборони або ЦОВВ відповідно до постанови КМУ від 16.12.2015 № 1057. Тільки після опрацювання цього запиту ЦОВВ спільно з відповідальним технічним комітетом стандартизації  НОС додатково опрацює пропозиції заінтересованих сторін та ухвалить виважене рішення щодо доцільності/недоцільності відновлення чинності ГОСТ.

Нагадаємо, НОС у 2015 році на виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України видав накази, якими скасував ГОСТи із втратою чинності у 2016, 2017, 2018 роках та з 01.01.2019. Утім, щоб убезпечити суб’єктів господарювання від негативних наслідків, протягом 2020–2021 років дію окремих ГОСТ відновили до 01.01.2022. У такий спосіб надали додатковий час для впорядкування питань, пов’язаних зі скасуванням ГОСТ і виконанням вимог пункту 2 розділу VI Закону.

Джерело: Будстандарт

 

 

 

Статті за темою

Усі статті за темою

Угода про розірвання договору про закупілю — зразок

Угода про розірвання договору знадобиться вам, щоб розірвати договір про закупівлю. Ми підготували для вас зразок додаткової угоди про розірвання договору за згодою сторін, залишилось лише його скачати та внести свої дані
77339

Додаткова угода до договору: зразок

Закон про публічні закупівлі дає можливість замовнику вносити зміни до істотних умов договору лише у виняткових випадках. Якщо зіткнулися з такою ситуацією на практиці під час воєнного стану, вам знадобиться додаткова угода до договору. Ми підготували для вас зразок додаткової угоди, щоб ви знали, на що орієнтуватися
61372

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді