Форс-мажорні обставини: коли не потрібно платити за оренду

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили)є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо).

Форс-мажорні обставини: коли не потрібно платити за оренду

Оренда державного та комунального майна під час воєнного стану

Щоб довести обставини непереборної сили, через які орендар не має можливості виконувати зобов’язання зі сплати орендної плати, слід звернутися до Торгово-промислової палати України (ТПП) чи її регіональних відділень. Повноваження ТПП засвідчувати форс-мажорні обставини визначені у статті 14 Закону України «Про торгово-промислові палати України» від 02.12.1997 № 671/97-ВР.

Форс-мажорні обставини: коли не потрібно платити за орендуУВАГА Форс мажор через війну не звільняє автоматично від виконання зобов’язань за договорами оренди

Із 28.02.2022 ТПП спростила процедуру підтвердження форс-мажорних обставин. Щоб юридично підтвердити обставини непереборної сили, перейдіть на портал ТПП і завантажте її офіційний лист у форматі PDF. Зробіть це за посиланням ucci.org.ua: Головна → прес-центр → Новини ТПП → Щодо засвідчення форс-мажорних обставин. Цей лист може стосуватися не лише осіб, орендоване майно яких істотно пошкоджене внаслідок дії обставин непереборної сили, а й тих орендарів, які під час воєнного стану порушили зобов’язання зі сплати орендної плати.

Господарський кодекс України визначає, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов’язання чи порушення правил провадження господарської діяльності, якщо не доведе, що:

  • вжив усіх залежних від нього заходів, щоб не припуститися господарського правопорушення;
  • не мав можливості належно виконати зобов’язання унаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за поточних умов провадження господарської діяльності.

    Тобто якщо виникне суперечка із власником щодо можливості використання орендованого майна, довести обставини непереборної сили зобов’язаний орендар.

    Якщо орендар не має можливості користуватися майном або сплачувати платежі за зобов’язанням, він письмово повідомляє орендодавця про виникнення форс-мажорних обставин і долучає лист ТПП. У повідомленні слід зазначити реквізити договору або первинних документів, за якими існують зобов’язання сплачувати кошти і які наразі орендар не може виконати.

    Правовим обґрунтуванням таких дій є частина шоста статті 762 ЦК: наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого не міг користуватися майном через обставини, за які він не відповідає.

    Статті за темою

    Усі статті за темою

    Закупівля виробів медичного призначення

    У статті — про порядок визначення предмета закупівлі для медичних виробів; про використання національного класифікатора НК 024:2023; про заповнення інформації в ЕСЗ під час закупівлі медвиробів
    5549

    Запит пропозицій постачальників (запит ціни пропозицій) 2025

    Запит пропозицій постачальників замовники вже давно використовують як альтернативу відкритим торгам для закупівлі товарів. За яких умов можна використовувати запит пропозицій постачальників та як діяти на кожному етапі такої закупівлі — розбираємо
    90456

    Гарантійний лист: зразок, шаблон, бланк

    Отримали гарантійний лист від виробника? Переконайтеся, що документ оформлений правильно. Дізнайтеся, які реквізити мають бути на «гарантійці», хто підписує гарантійний лист та коли печатка — обов’язкова
    41573

    Як подати скаргу до Антимонопольного комітету

    Учасники закупівель мають знати порядок розгляду скарг у сфері публічних закупівель, для відстоювання своїх законних прав та інтересів. Як відбувається оскарження публічних закупівель — розглянемо у статті
    5223

    Гарячі запитання

    Усі питання і відповіді