Недійсність договору про закупівлю: судова практика
Недійсний договір — це...
Недійсний договір — це договір, який не створює правових наслідків, крім наслідків, пов'язаних із його недійсністю. Недійсність договору означає, що він втратив свою юридичну силу.
Недійсний правочин у публічних закупівлях
За своєю природою, публічні закупівлі є різновидом цивільних правовідносин, тому на них поширюється дія ЦК України, зокрема приписи Глави 16, де передбачені загальні положення про правочини (статті 202-236).
Недійсний правочин — це правочин, сторонами якого не дотримано вимог хоча б одного з 5 частин (з 1-ої по 3-ю та 5-6-тих) ст.203 ЦК України (ч.1 ст.215).
Крім положень Цивільного кодексу варто врахувати положення Закону № 922 та Особливостей № 1178.
У пп. 17-19 Особливостей № 1178 наведені основні вимоги до договору про закупівлю та порядок внесення змін до нього.
Зокрема, забороняється укладення договорів про закупівлю, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення відкритих торгів/використання електронного каталогу, крім випадків, передбачених цими особливостями.
Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків:
- визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті;
- перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі;
- перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки.
В усіх інших випадках якщо ж умови договору відрізняються від умов тендерної пропозиції переможця, то такий договір автоматично стає — нікчемним.
Істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) Особливостей № 1178, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім окремих випадків, визначених у пункті 19 Особливостей № 1178.
Визнання договору недійсним в публічних закупівлях
Оскаржити договір про закупівлю, щоб визнати його недійсним може:
- замовник;
- учасники (у т.ч. переможець);
- Держаудитслужба;
- прокуратура.
Визнання договору про закупівлю недійсним за ініціативи прокуратури
У судів виникає питання, чи мала право прокуратура оспорювати договір. За відсутності належних дій прокуратури, повертають позовну заяву про визнання договору недійсним.
Судова справа № 910/5367/20
ВС зауважив, що прокурором не дотримано процедури попереднього звернення до суб`єкта владних повноважень (приписи ч. 4 ст. 23 Закону «Про прокуратуру»), тож були всі підстави для повернення позовної заяви. Втім, слід пам’ятати, що прокуратура може усунути такі недоліки і знову звернутися до суду з позовною вимогою — визнати договір недійсним.
Судова справа № 903/745/22
КГС ВС постановив, що якщо договір підряду є повністю чи частково виконаним, то визнання його недійсним без одночасного застосування наслідків недійсності правочину не призведе до поновлення майнових прав держави, а тому ВС погоджується з оскаржуваним рішенням суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позову про визнання недійсним Договору підряду з підстав обрання прокурором неефективного способу захисту.
Визнання договору про закупівлю недійсним за ініціативи замовника
Судова справа № 911/162/19
Замовник з’ясував, що переможець надав неправдиву інформацію щодо себе, і припустив, що метою такого суб’єкта господарювання було не укладання договору поставки, чи надання послуг/робіт, а заволодіння майном (грошима) держави.
Визнання договору про закупівлю недійсним за ініціативи учасника
Судова справа № 910/12402/18
Учасник (не переможець) наполягав на тому, що переможець надав цінову пропозицію після проведення торгів. ВС погодився із судами попередніх інстанцій, що за таких обставин договір є недійсним.
Водночас, у справі № 910/13321/22 (910/1905/23) зазначено, що неврахування судами попередніх інстанцій висновку викладеного у постанові Верховного Суду від 05.09.2019 у справі № 638/2304/17 про те, що ініціювання спору про недійсність договору не для захисту цивільних прав та інтересів, а з метою ухилення від виконання зобов`язань, є неприпустимим (в контексті застосування статей 13,15,16, 203, 215 ЦК України).
Визнання договору про закупівлю недійсним за ініціативи ДАСУ
Судова справа № 920/551/19
Держаудитслужба просила визнати недійсним договір, з огляду на те, що його умови відрізняються від змісту тендерної пропозиції. Втім, ВС у Постанові від 21.05.2020 р. відмовив у задоволенні позовних вимог через те, що такий договір є нікчемним.
Недійсність договору про закупівлю: наслідки для замовника
Договір про закупівлю стає недійсним з моменту його укладення — з моменту набрання законної сили, рішенням суду про визнання договору недійсним.
Правові наслідки недійсності договору визначені у ст. 216 ЦКУ
Одним з наслідків є повернення від сторін одна одній уи натурі все, що вони одержали за цим правочином. А у випадку, коли, зокрема, отриманими є послуги/роботи, то потрібно відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Як уникнути недійсності договору про закупівлю
Стаття 203 ЦК визначає загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину. Замовнику варто врахувати:
- Особа, що вчиняє правочин (підписує договір) повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності:
- підписант від замовника — не будь-який працівник замовника, а лише — уповноважена на це фізична особа;
- підписант від учасника — уповноважено особа учасника.
У разі підписання договору не уповноваженими на те особами — такий договір можуть визнати недійсним.
Як уникнути ризику: В тендерній документації слід прописувати необхідність подання учасниками підтвердження повноважень керівника. Зокрема, це передбачено вимогам п. 17 Особливостей № 1178 – преможець процедури закупівлі під час укладення договору про закупівлю повинен надати відповідну інформацію про право підпису договору про закупівлю.
- Коли і як перевірити право підпису представника учасника для значного правочину
- Хто в АТ погоджує значні правочини і правочини із заінтересованістю
- Чи обов’язково вимагати в учасника та переможця документ про право підпису договорів
- Чи вимагати в запиті пропозицій постачальників документи на право підпису договору
- Якими документами переможець підтверджує право підпису
- Волевиявлення сторони договору має бути вільним і відповідати її внутрішній волі.
Як уникнути ризику: Сторона договору повинна довести, що на неї вчинявся тиск з метою укладення договору.
- Правочин має бути спрямований на фактичне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Якщо сторони укладали договір на виконання робіт, у т.ч. з використанням обладнання учасника, а насправді, учасник лише передав обладнання, а роботи виконував сам замовник власними силами — такий договір можуть визнати недійсним.
Як уникнути ризику: Умови договору мають відповідати фактичному предмету договору.
Коли суд не визнає договір про закупівлю недійсним
Суд може не визнати договір про закупівлю недійсним через помилки, допущені під час оскарження такого договору. Розглянемо найпоширеніші приклади
Судова справа № 910/1844/19
ВС вказав на те, що під час розгляду даної справи не встановлено підстав:
- для визнання незаконним і скасування рішення конкурсної комісії
- для визнання недійсним укладеного договору за результатами спірного конкурсу договору.
Тобто, якщо рішення уповноваженої особи не скасовано, або не скасовується одночасно з вимогою визнати договір недійсним, у суду немає підстав для задоволення позову.
Отже, звертайте увагу на те, чи вимагає позивач скасувати результати закупівель
Судова справа № 905/73/22
Суд зазначив, що позовна вимога про визнання виконаного/частково виконаного правочину недійсним може бути ефективним способом захисту цивільних прав лише в разі, якщо вона поєднується з позовною вимогою про застосування наслідків недійсності правочину. У даній справі прокурор одночасно з вимогою про недійсність Договору не заявив вимогу про застосування наслідків його недійсності, а обрання позивачем неефективного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови в позові.
Судова справа № 905/1250/18
ВС зазначив, що замовник не врахував, що учасниками спірної закупівлі були пов’язані (до замовника) особи. За таких обставин, ВС підтримав позовні вимоги прокуратури про визнання недійсним рішення тендерного комітету та визнання недійсним договору.