Проектно-кошторисна документація (ПКД)

UA RU
Автор
експерт, консультант з публічних закупівель, канд. екон. наук
Проєктно-кошторисна документація — це основний документ в будівництві, що закладає вимоги до об’єкта. Будь-яке будівництво починається з проектування та складання кошторису витрат. Але чи є розробка ПКД окремим предметом закупівлі, чи це частина робіт з будівництва, хто її має замовляти та на підставі якого документа розробляти? Експерт роз’яснює все детально

Підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт.

Усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі мають бути виконані підрядником якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.

Окрім того, цим договором мають бути визначені склад і зміст проектно-кошторисної документації, а також має бути визначено, яка із сторін і в який строк зобов'язана надати відповідну документацію.

ПКД – це…

Проектна документація – це затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об’ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об’єктів будівництва.

Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», проєктна документація на будівництво об’єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Поняття проектної документації визначено у Державних будівельних нормах України А.2.2–3–2014 «Склад та зміст проектної документації» (далі — ДБН А.2.2–3–2014). Проектна документація на будівництво має відповідати положенням законодавства, вимогам містобудівної  документації,  будівельних  норм,  правил  та  нормативних  документів, обов’язковість використання яких встановлено законодавством.

Ці норми встановлюють склад та зміст проектної документації на:

  • нове будівництво;
  • реконструкцію;
  • капітальний ремонт будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин.

При розробленні проектної документації може застосовуватися будівельне інформаційне моделювання.

У разі проектування нового будівництва для проектування є обов’язковим виконання інженерних вишукувань відповідно до ДБН А.2.1-1.

Розроблення проектної документації на реконструкцію, капітальний ремонт існуючого об’єкта або його частини виконується на підставі:

  • висновку  та/або  рекомендацій  за  результатами  обстеження  технічного  стану;
  • матеріалів уточнення раніше виконаних інженерних вишукувань (за наявності  останніх) або проведення нових інженерних вишукувань відповідно до ДБН А.2.1-1.

Складовими вихідних даних для створення проектної документації є:

  • містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва (окрім об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються);
  • технічні умови;
  • завдання на проектування;
  • інші вихідні дані.

Клас наслідків (відповідальності) об'єкта визначають відповідно до ДБН В.1.2-14 та ДСТУ 8855.

Проектно-кошторисна документація код ДК

Знак Єдиного закупівельного словника (ДК 021:2015) щодо закупівлі ПКД найчастіше обирається із розділу 71000000–8 АРХІТЕКТУРНІ, БУДІВЕЛЬНІ, ІНЖЕНЕРНІ ТА ІНСПЕКЦІЙНІ ПОСЛУГИ, зокрема ДК 021:2015: 71320000–7 — Послуги з інженерного проектування (проектно-кошторисна документація).

Водночас визначення робіт з будівництва об’єктів з розробленням проєктної документації свідчить про можливість здійснення закупівлі робіт, частиною яких буде розробка ПКД.

service_slovnik.gif

Перевірте, чи правильно обрали CPV код для свого предмета закупівлі. Скористайтеся автоматизованим пошуком в системі Експертус Держзакупівлі

Скористатися пошуком

Проектно-кошторисна документація на капітальний ремонт

Проектна документація на реконструкцію, капітальний ремонт існуючого об’єкта або його частини розробляється в обсязі, необхідному для  реалізації передбачених проектних рішень.

При цьому склад та зміст проектної документації, проектні рішення та графічна частина виконуються в межах відповідної частини об’єкта.

Закупівля капітального ремонту об’єкта і проєктної документації: чи сумувати

Проектно-кошторисна документація на поточний ремонт

ДБН А.2.2–3–2014 встановлює склад та зміст проектної документації на нове будівництво,реконструкцію та капітальний ремонт будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин. Оскільки поточного ремонту в переліку нема, то створення для нього проєктної документації не обов’язково.

Як правило, для поточного ремонту замовник формує дефектний акт, однак, за бажанням, він може замовити і проекту документацію. Зауважимо, що у визначенні поняття послуг у Законі передбачено поточний ремонт з розробленням проектної документації.

Порядок розроблення проектної документації

Порядок розроблення проектної документації на будівництво об’єктів, затверджений наказом Мінрегіону від 16.05.2011 № 45, встановлює, що вибір генпроектувальника (проектувальника) для розроблення проєктної документації об’єктів будівництва, що здійснюється із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, кредитів, наданих під державні гарантії, проводиться відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».

Тетяна Колісник консультант із питань публічних закупівель
Розроблення проєктної документації для поточного ремонту — це послуга чи роботи? Розроблення проєктної документації для капітального ремонту — це послуга чи робота?

Проектно-кошторисна документація Прозоро

Закупівля проектно-кошторисної документації може відбуватися на Prozorro.

Вартість будівництва об’єктів визначається відповідно до будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема Настанови з визначення вартості проектних, науково проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво.

Ця Настанова визначає основні правила застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві для визначення вартості проектних, науковопроектних, вишукувальних робіт, а також експертизи проектної документації на будівництво (далі – проектування та експертизи).

Вона застосовується при визначенні вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво на етапах визначення кошторисної вартості зазначених робіт, ціни пропозиції учасника процедури закупівлі, договірної ціни та при проведенні взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт.

Ця Настанова є обов’язковою для будівництва, що здійснюється із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, кредитів, наданих під державні гарантії. Застосування цієї Настанови при будівництві об’єктів із залученням інших джерел фінансування обумовлюється договором.

Відповідно до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою КМУ від 11.05.2011 № 560 (далі – Порядок № 560) цей Порядок визначає механізм затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи.

При дво- і тристадійному проектуванні проекти будівництва затверджуються на стадії проект та робочий проект і схвалюються на стадії техніко-економічне обґрунтування, техніко-економічний розрахунок та ескізний проект.

У разі коли поділ будівництва на черги визначено на стадії розроблення техніко-економічного обґрунтування (техніко-економічного розрахунка, ескізного проекту), схваленого в установленому порядку, проект будівництва може затверджуватися в цілому або за чергами.

Під час дії воєнного стану розроблення проектів будівництва з капітального ремонту об’єктів (незалежно від класу наслідків (відповідальності), пошкоджених в результаті воєнних дій, допускається здійснювати у складі дефектного акта, у якому визначаються фізичні обсяги робіт, пояснювальної записки, в якій зазначаються умови виконання робіт, та кошторисної документації на підставі звіту за результатами обстеження, розробленого відповідно до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 р. № 257.

🎓Не відкладайте підвищення кваліфікації на потім!

Скористайтеся унікальною пропозицією грудня

akcia_gruden_school.jpg

ХОЧУ НА НАВЧАННЯ

Авторське право на проектну документацію

Іноді, до створеної проектної документації потрібно внести зміни. Це можливо, але з урахуванням того, що  відповідно до Закону України «Про архітектурну діяльність», внесення змін до затвердженого проекту проводиться виключно за згодою автора проекту, а в разі відхилення від технічних умов — за погодженням з підприємствами, установами та організаціями, які надали такі технічні умови, та замовником.

Зміни до затверджених (схвалених) проектів будівництва вносяться на підставі завдання на проектування.

Схвалення та перезатвердження проектів будівництва здійснюється у порядку, встановленому для їх затвердження.

Внесення змін до проєктної документації можливе протягом будівництва, реконструкції тощо, але за умови наявності завдання на проектування і за погодженням з проектною організацією/генеральним проектантом.

Змінена проектна документація, яка передбачала черги на будівництва, має пройти експертизу в частині можливості такого поділу, щодо безпечної експлуатації та самостійного функціонування черг будівництва.

Зміни до проєктну документацію мають бути внесені з огляду на те, як оформлені права автора проектного рішення. Зокрема, якщо вони не були передані замовнику, а залишились за автором, то з огляду на те, що проєктна документація є інтелектуальною власністю його розробника, мають бути враховані відповідні норми законодавства, у тому числі положення ЦК та Закону України «Про авторське право і суміжні права».

Наостанок, щодо змін до ПКД замовника слід врахувати, що проектна документація на об’єкт будівництва, що затверджена відповідно до Порядку № 560, підлягає коригуванню у зв’язку з введенням в дію нових нормативних документів, якщо щодо таких об’єктів не отримано документи, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт.

Крім того, відповідно до Порядку розроблення проектної документації на будівництво об’єктів, затвердженого наказом Мінрегіон від 16.05.2011 № 45, проектна документація, затверджена відповідно до чинного законодавства, не підлягає коригуванню у зв’язку з введенням нових будівельних норм, за винятком випадків, коли це коригування зумовлене підвищенням у нових будівельних нормах вимог безпеки, у тому числі щодо забезпечення механічного опору та стійкості (міцності), електро-, вибухо- та пожежобезпечності об’єкта та доступності для маломобільних груп населення, для забезпечення яких повинні бути виконані необхідні будівельні роботи.

Цей виняток не застосовується до об’єктів будівництва, спорудження яких здійснюється у строки, визначені проектною документацією, якщо інше не передбачено договором на виконання будівельних робіт.



зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді