Чи все за планом, або Як головний розпорядник може контролювати закупівлі
Бюджетне законодавство покладає на головного розпорядника бюджетних коштів (далі — головний розпорядник) чимало завдань і обов’язків. У Бюджетному кодексі України (БК), наприклад, знаходимо такі:
Це зобов’язує головних розпорядників контролювати тих учасників бюджетного процесу, які їм підпорядковані. Зокрема, те:
- як вони витрачають бюджетні кошти під час закупівель;
- чи не припускаються порушень, коли проводять закупівлі.
Тож вони мають простежити, щоб потрібні товари, роботи і послуги були закуплені. А також — щоб розпорядники та одержувачі бюджетних коштів не проводили закупівель, яких не внесли до річного плану.
Закупівлі без публікації плану — порушення
Планування закупівель є важливою передумовою проведення процедур закупівель. І річний план закупівель, і додаток до річного плану та зміни до них протягом п’яти днів з дня їх затвердження мають бути оприлюдені на ProZorro.
Інструменти для перевірки закупівель — на bi.prozorro.org
Виявити, хто із замовників оголошує закупівлі без публікації у річному плані закупівель, допоможе публічний модуль аналітики.
Скористаємося інструментами модуля аналітики і покажемо, як можна перевірити планування закупівель. За приклад візьмемо закупівлі замовників, підзвітних і підконтрольних Львівській міській раді.
КРОК 1
Перейдіть на bi.prozorro.org. Перед вами відкриються три вікна. Оберіть Етап планування (рис. 1). Саме цей інструмент допоможе переглянути планування замовників.
КРОК 2
Зайдіть спочатку на Етап планування, далі перейдіть на Загальний огляд таблично (рис. 2).
Щоб оцінити плани і проведені закупівлі за ними, потрібно отримати показник % оголошених пунктів плану за структурними підрозділами Львівської міської ради за 2018 рік. Додатково розглянемо показник Сума пунктів плану, щоб оцінити департаменти, де сума пунктів плану найбільша.
Отже, спочатку в розділі Головний орган впишіть у полі для пошуку «Львівська міська рада».
КРОК 3
Щоб отримати змогу аналізувати закупівлі Львівської міської ради за департаментами, перемкніть вимір на Другорядний орган (рис. 3).
КРОК 4
Додатково у показниках оберіть Кількість пунктів плану (рис. 4). Щоб зрозуміти, який відсоток закупівель від загальної кількості замовник оголошував, проаналізуйте показник % оголошених пунктів плану.
Більші значення свідчать про закупівлі без річного плану чи додатка до річного плану. А це, як ми говорили, — ознака порушення закону.
КРОК 5
Натисніть на назву поля, виконайте сортування за показником % оголошених пунктів плану.
Оберіть підрозділи, де значення показника більше за 100%.
КРОК 6
Щоб з’ясувати, хто із замовників має показник, більший за 100%, оберіть вимір Назва організатора (рис. 5).
Відсортуйте % оголошення у порядку спадання. Всі, у кого показник більший ніж 100%, потенційно можуть порушувати закон і потребують детального розгляду та контролю.