Експертус Держзакупівлі пояснює: нагальні роз'яснення про публічні закупівлі

Автор
головний редактор порталу «Держзакупівлі»
Знаходити рішення для ваших закупівельних задач ще простіше з проєктом «Експертус Держзакупівлі пояснює». У межах цього проєкту відомі експерти надаватимуть роз'яснення в короткому відеоформаті. Це можливість для вас заощадити свій час і отримати ґрунтовну відповідь

У час війни буває непросто черпати для себе професійну інформацію у звичний спосіб. Проте відстежувати закупівельні зміни потрібно й надалі ретельно, адже їх чимало. Передплатники журналу «Держзакупівлі» й експертно-правової системи «Експертус Держзакупівлі»  мають доступ до роз'яснень у короткому відеоформаті.

«Експертус Держзакупівлі пояснює» — це проєкт, який існує вже не один рік, за цей час наші експерти надали роз'яснення у відеоциклі на такі теми:

Перейти до відеороз'яснень

✔️Зверніть увагу на свіже роз'яснення про особливості закупівель електроенергії для потреб оборонних замовників на 2025 рік

Приємного й корисного перегляду!

Ви можете не лише переглянути роз'яснення у відеоформаті, а й прочитати поради експертів. Тримайте добірку найпопулярніших роз'яснень проєкту «Експертус Держзакупівлі пояснює».

Як організувати декілька закупівель, якщо очікувана вартість перевищує пороги

Замовнику на закупівлю товарів виділили суму, більшу ніж встановлені пороги. Постачальники наразі не хочуть укладати договір до кінця року, оскільки є ризики значних змін цін. Чи можна розбити закупівлю на кілька? Як вносити інформацію до річного плану?

Відповідає консультант з публічних закупівель Тетяна Колісник:

«Якщо є ризики укладення договору на всю суму закупівлі, то, звичайно, замовник має право розбити цю закупівлю на частини. Чинне законодавство забороняє ділити з метою уникнення проведення відкритих торгів або застосування електронного каталогу. Тому у цьому випадку замовник розбиває таку закупівлю на кілька закупівель. Вид закупівлі буде залежати від загальної суми на всю закупівлю і, якщо вартість відповідає, наприклад, відкритим торгам, то незважаючи на те, що кожна часточка буде меншою за суму, необхідну для проведення відкритих торгів, замовник все одно проводить відкриті торги. В річний план вноситься інформація уже про декілька закупівель. При цьому вона може бути внесена в декілька способів.

Варіант 1: я розбиваю закупівлю на декілька частин, наприклад, це відкриті торги кожного разу, тому що в цілому сума відповідає проведенню відкритих торгів. Й одразу в річному плані зазначаю всі ці закупівлі, але з різними строками проведення.

Варіант 2 (на мій погляд, набагато кращий): я розбиваю закупівлю на кілька частин, нехай це знову ж таки будуть відкриті торги, разом з тим, я в річний план вношу тільки ту закупівлю, яку оголошую саме зараз, а інформацію про наступну закупівлю я буду вносити тоді, коли в мене виникне необхідність проведення наступної такої закупівлі. Чому, на мій погляд, саме такий спосіб є кращим, тому що за цей період можуть відбутися зміни — в сумах, кількостях, потребі замовника. І це може потягнути за собою необхідність внесення змін в річний план закупівель або взагалі скасування такої закупівлі. Тому я б вносила інформацію поступово.

Проте не виключено, якщо ви внесете всю інформацію про всі закупівлі одночасно.»

Чи можна коригувати умови договору про закупівлю, коли підписуєте його

Замовник за результатами відкритих торгів з особливостями укладає договір з постачальником. Чи можна в момент підписання договору інакше сформувати окремі умови договору? Наприклад, змінити строки постачання чи видалити кілька підстав за пунктом 19 Особливостей.

Відповідає консультант з публічних закупівель Тетяна Колісник:

«За вимогами чинного законодавства, договір укладається відповідно до умов тендерної пропозиції учасника. Пункт 18 передбачає випадки, коли умови договору можуть відрізнятися від тендерної пропозиції або від умов тендерної документації. Строк постачання або вилучення підстав за пунктом 19 не передбачені в таких нормах, які допускають, щоб укладений договір відрізнявся від тендерної пропозиції учасника чи тендерної документації замовника. Разом із тим, потрібно зважати, що судова практика свідчить про те, що змінювати можна лише ті положення, які не є істотними умовами. Та все одно це ризиковано. Тому рекомендується за результатами торгів укладати договір, ідентичний договору, який був у тендерній документації і який був поданий у складі тендерної пропозиції учасника. І вже потім вносити зміни, керуючись підставами пункту 19. Тобто, якщо передбачені підстави для таких змін, тоді так, ми можемо внести відповідні зміни.

Щодо вилучення окремих підстав за пунктом 19, думаю, що так, можна вилучити. Але, знову ж таки, це може стосуватися тих положень, які по суті є «мертвими» і не застосовуються. Наприклад, закупівля послуг або закупівля робіт, підпункт 2 пункту 19 стосується виключно закупівлі товарів. Підпункт 7 пункту 19  передбачає можливість зміни ціни тільки у разі, якщо механізм або порядок зміни ціни передбачений умовами проєкту договору. Якщо ж не було передбачено такого механізму, це означає, що застосувати цю підставу ми все одно не зможемо, тобто це «мертва» норма договору. У таких випадках це можна розглядати як внесення змін і вилучення. Інші випадки потрібно розглядати вже залежно від того, що конкретно збирається вилучати замовник.»

Чи можна вносити зміни в специфікацію до договору, щоб замінити одні позиції на інші

Чи можна внести зміни до договору і в специфікації замінити одні позиції товарів на інші, якщо замовник вписав у специфікацію до договору про закупівлю товари, у яких згодом відпала потреба?

«Достатньо часто виникає питання, чи можемо ми за рахунок того, що зменшимо одні позиції, закупити інші позиції, які передбачені, наприклад, у договорі, але які нам потрібні набагато більше, аніж ці позиції.

Для себе потрібно зрозуміти, що коли ми розглядаємо питання зміни позицій в специфікації одних на інші, тобто коли ми зменшуємо одні позиції, але хочемо закупити інші позиції — чи за рахунок обсягу, чи за рахунок нових позицій, то ми повинні розуміти, що має місце зменшення обсягу і має місце одночасно збільшення обсягу. Так, у цьому випадку всі сторони намагаються завжди розказати, що ціна договору при цьому залишається незмінна. Але номенклатура все одно змінюється, тому що навіть якщо та сама номенклатура залишається, окремі позиції у нас або збільшуються в обсязі в кількості, або зменшується.

Підпункт 1 пункту 19 Особливостей наголошує на тому, що сторони можуть зменшити обсяг закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків. Це вказує на невичерпний перелік обставин, які можуть зумовлювати або призвести до зменшення обсягу. Разом із тим, ні Закон, ні Особливості не передбачають збільшення обсягу закупівлі. Тому, на жаль, але зменшити можна непотрібні позиції, збільшити — ні. Тому що, коли ми розглядаємо питання збільшення, це вже може розглядатися питання виникнення нового предмета закупівлі, виникнення додаткової потреби.

І в цьому випадку такий предмет закупівлі повинен закуповуватися окремо.»

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді