Обґрунтування аномально низької ціни – зразок
Для багатьох суб’єктів господарювання публічні закупівлі є стабільним, хоча не надмірним доходом, але краще постійно отримувати дохід, ніж місяцями, чи навіть роками не мати доходу. Тому, намагаючись отримати замовлення від замовників, багато хто з учасників йдуть на поступки, закладаючи у свою цінову пропозицію невисокий відсоток прибутку. В деяких випадках (коли витрати на постачання ТМЦ/послуг є низькими), це може призвести до того, що таку ціну буде визнано аномально низькою.
Відповідно до п.37 Особливостей № 1178, «аномально низька ціна тендерної пропозиції» — це ціна/приведена ціна найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції, яка є меншою на 40 або більше відсотків середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників процедури закупівлі, та/або є меншою на 30 або більше відсотків наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції.
Чи є ціна аномально низькою, автоматично визначає електронна система закупівель, але за умови наявності не менше двох учасників, які подали свої тендерні пропозиції щодо предмета закупівлі або його частини (лота).
АНЦ у відкритих торгах з Особливостями
Учасник процедури закупівлі, який надав найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію, що є аномально низькою, повинен надати протягом одного робочого дня з дня визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції обґрунтування в довільній формі, щодо цін або вартості відповідних товарів, робіт чи послуг тендерної пропозиції. Якщо визначення відбулося у п’ятницю, то потрібно надати обґрунтування не пізніше понеділка.
Важливо! Верховний Суд у справі №640/30534/20 вказав, що якщо замовник має окремі вимоги щодо обґрунтування аномально низької ціни, варто чітко їх прописати у тендерній документації. Отже, учасникам потрібно уважно вивчити тендерну документацію, у т.ч. щодо форми подання обґрунтування аномально низької ціни.
32% учасників закупівель відповіли неправильно на ці запитання
І хоча кожне постачання має свої власні унікальні нюанси та розрахунки, пропонуємо вам зразок такого обгрунтування, який ви зможете адаптувати під свою ситуацію.
Обґрунтування аномально низької ціни – приклад оформлення
Важливо! Чим більше розрахунків та письмових підтверджень (документів) надасть учасник, тим складніше замовнику буде визнати, що обґрунтування ціни є неналежним. І, оскільки для подання пояснень дається один робочий день з дня визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції, то учасникам варто подбати про формування пояснень, ще під час підготовки тендерної пропозиції.
Цей розрахунок у кожного суб’єкта господарювання має свої особливості, але, надаючи його замовнику, потрібно врахувати, що з нього повинно вбачатися, чому ціна є аномально низькою (на неї вплинули знижки на придбання продуктів харчування та відсутність посередників, вдала логістика (відсутність або мінімальність витрат на пальне), тощо). Такий розрахунок можна надати у довільній формі, але якщо він буде у табличній формі, психологічно, це додасть йому важливості.
Згідно пп.1 п.45 Особливостей № 1178, замовник може відхилити тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли учасник процедури закупівлі надав неналежне обґрунтування щодо ціни або вартості відповідних товарів, робіт чи послуг тендерної пропозиції, що є аномально низькою. Тож, чи є обґрунтування належним визначає саме замовник. Але таке рішення учасник може оскаржити до АМКУ.