Ціну за одиницю товару в договорі про закупівлю можна збільшувати тільки на 10%: спростовуємо закупівельний міф
Частина 5 статті 41 Закону № 922 передбачає підстави, за яких замовник може вносити зміни до договору про закупівлю. Чотири з них стосуються коригування ціни.
Найчастіше замовники застосовують пункт 2 частини 5 статті 41 Закону № 922 щодо збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі її коливання. Проте використовувати цей пункт доцільно тоді, коли закуповуєте товар, ціна якого загалом стабільна, значних коливань впродовж року немає.
Натомість, щоб закупити товар, якому властива неодноразова зміна ціни, цей пункт використовувати не доцільно. До групи таких високоволатильних товарів належать, приміром, природний газ та електрична енергія.
Проілюструємо усталений алгоритм дій замовників, які за звичайних умов купують природний газ.
Тож замовник може не потрапляти в таку ситуацію й одразу підписати одну додаткову угоду до договору про збільшення ціни на 23%. Для цього варто лише скористатися пунктом 7 частини 5 статті 41 Закону № 922. Саме на такій підставі можна підписати одну додаткову угоду, яка цілком відповідатиме вимогам Закону. А саме: «зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни».
Важливо, щоб такий порядок зміни ціни був прописаний у договорі про закупівлю. Тобто слід заздалегідь деталізувати в умовах договору, що замовник вносить зміни на підставі пункту 7 частини 5 статті 41 Закону № 922 з посиланням на формулу Мінекономіки.
Підтверджує наш висновок позиція уповноваженого органу (лист від 11.12.2018 № 3304-04/54265-06).