Україна приєдналася до угоди щодо спільних закупівель засобів медичного захисту
Додаткова закупівля до 50 тис. ліків і медвиробів
Механізм дозволяє країнам-учасницям об’єднувати свої потреби у закупівлі лікарських засобів, вакцин та інших медичних контрзаходів, щоб отримувати їх:
- за вигіднішими умовами;
- швидше та у стабільних обсягах — особливо в періоди криз, таких як пандемії.
Від України договір підписав міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко, який взяв участь у десятій зустрічі Ради асоціації ЄС-Україна, яка відбулася у Брюсселі 9 квітня 2025 року.
Участь у JPA є добровільною й не зобов’язує державу до закупівель у кожній конкретній процедурі. Водночас вона:
- відкриває для України доступ до загальноєвропейських інструментів захисту здоров’я;
- дозволяє формувати потреби на рівні з іншими країнами ЄС;
- дозволяє брати участь у великих міжнародних тендерах; і
- дозволяє забезпечити швидший доступ до критично важливих медичних засобів у разі потреби.
Серед напрямів, у яких зацікавлена Україна:
- постачання дифтерійного антитоксину, зважаючи на обмежену доступність цього препарату на ринку та наявні випадки захворювання;
- спільні закупівлі противірусних препаратів для лікування сезонних ГРВІ; та
- спільні закупівлі антибактеріальних засобів для боротьби з важкими інфекційними ускладненнями, спричиненими стійкими до антибіотиків бактеріями.
JPA є важливим інструментом для держав-членів ЄС, який дозволяє їм об'єднувати свої потреби в медичних контрзаходах для отримання кращих умов закупівель та забезпечення рівного доступу до критично важливих ресурсів, таких як ліки та вакцини.

«Приєднання до Договору про спільні закупівлі заходів медичного захисту — це системне рішення, яке посилює стійкість української системи охорони здоров’я. Пандемія COVID-19 чітко показала, що швидкий і гарантований доступ до ліків і вакцин — це не тільки питання зручності, а питання безпеки та готовності країн до криз. Спільні закупівлі в межах JPA дозволяють країнам діяти узгоджено, ефективно використовувати ресурси і бути краще підготовленими до спільних викликів. Упевнений, що наша участь у цьому механізмі поглибить співпрацю з європейськими партнерами та зробить нас сильнішими у захисті здоров’я громадян. Це важливий крок на шляху до повноцінної інтеграції України в європейську систему захисту здоров’я», — зазначив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.
Серед вже реалізованих прикладів закупівель, що здійснювались іншими країнами — закупівлі:
- противірусних препаратів для пацієнтів з COVID-19 та пневмонією, які потребують госпіталізації (для 13 країн);
- дифтерійного антитоксину (8 країн);
- вакцини проти пандемічного грипу (12 країн).
Під час засідання Ради асоціації ЄС-Україна учасники обговорили також і широкий спектр питань, що мають ключове значення для безпеки, стійкості та європейського майбутнього України.
Зокрема, про розширення Угоди про АСАА на фармацевтичну галузь (так званий «фарм безвіз»), про що Україна заявила в межах прискореної інтеграції під час двосторонньої скринінгової зустрічі з Європейською Комісією за переговорним розділом 28 «Захист прав споживачів та охорона здоров’я» у Брюсселі 11 лютого 2025.
Йдеться про включення ліків до переліку, який передбачений в Додатку III Угоди про асоціацію. Це забезпечить взаємне визнання результатів інспектування виробництва лікарських засобів на відповідність вимогам належної виробничої практики (GMP), а відтак спростить вихід українських ліків на європейський ринок.
Джерело: офіційний сайт МОЗ