Відтепер мешканці громад можуть впливати на перерозподіл місцевих бюджетів

Автор
головний редактор порталу «Держзакупівлі»
Президент України підписав Закон України № 3703-IX, що запроваджує для мешканців громад кілька ефективних інструментів місцевої демократії

Відтепер мешканці громад можуть впливати на перерозподіл місцевих бюджетів

Чи подавати до Казни протокол УО як підтвердний документ

Йдеться, зокрема, про те, що:

  • місцеві депутати будуть зобов’язані звітувати перед мешканцями у форматі реальних зустрічей, де будуть зобовʼязані відповідати на їх запитання;
  • а також про підвищення ефективності електронних петицій, результати яких міськради відтепер будуть зобовʼязані розглянути на найближчій сесії.

Про це повідомила Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.

Йдеться, за її словами, про ухвалений у 2024 році законопроєкт № 7283, який 6 січня підписав Президент Україні. Він є одним з ключових для того, щоб сприяти децентралізаційним процесам в Україні.

Він передбачає запровадження для мешканців громад наступні засоби впливу на рішення щодо життєдіяльності громади:

  1. Публічні консультації.
  2. Громадські обговорення.
  3. Загальні збори.
  4. Участь мешканців громади в питаннях формування й розподілу місцевого бюджету.

Крім цього, місцеві депутати будуть зобов’язані звітувати перед мешканцями – досі це відбувалося раз на рік. Але тепер депутати будуть зобов’язані не просто звітувати перед своєю громадою, а робити це на відкритих зустрічах, де відповідатимуть на питання, вестимуть активну дискусію, публікуватимуть свої звіти, щоб виборці бачили, що робить обраний ними місцевий депутат.

Ще одна важлива норма, яку запроваджує підтриманий сьогодні законопроєкт – запровадження місцевих референдумів. До завершення воєнного стану, згідно з Законом, вони неможливі, але після його завершення їх обов’язково почнуть проводити.

«До такого формату волевиявлення потрібно готуватися вже сьогодні, адже таким інструментом як референдум ми будемо користуватися після перемоги. Без цього не обійтись» – зазначила народна депутатка.

Також віднині більший вплив матитуть електронні петиції, оскільки їх результати зобовʼяжуть розглядати набагато оперативніше – на черговій сесії міськрад. Інший важливий пункт Закону, який вступає в силу від сьогодні – встановлення обов’язку сільської, селищної, міської ради затверджувати статут територіальної громади. До 1 січня 2027 року ОМС мають привести у відповідність до закону чинний статут територіальної громади або затвердити новий.

За словами Шуляк, до першої редакції ухваленого законопроєкту № 7283 було подано чимало правок, які зрештою були враховані і законопроєкт нарешті підтримали у Парламенті. Для продовження реформи децентралізації він – один з ключових, оскільки передбачає активну участь людей в життєдіяльності громади не лише на період виборів, а й між ними.

«Ми чітко усвідомлювали, що деякі законодавчі зміни, необхідні для реалізації принципів народовладдя, «провисають» далеко не перший рік, якщо не десятиліття. Крім цього, багато надважливих децентралізаційних законопроєктів забуксували на рівні Конституції через війну. Але відсьогодні один з них, який впроваджує необхідні ефективні інструменти місцевої демократії, нарешті вступає в силу», – резюмувала Олена Шуляк.

Джерело: офіційний сайт ВРУ

Тетяна Мішта

Статті за темою

Усі статті за темою

Держаудитслужба: повноваження та перевірки

Розглянемо якими нормативно-правовими актами визначені повноваження Держаудитслужби щодо контролю у сфері публічних закупівель, які контрольні заходи вона може проводити та за наявності яких підстав
16176

Відповідальність у сфері закупівель: судова практика

Кількість порушень у сфері публічних закупівель зростає з кожним роком. Учасники закупівельного процесу несуть як кримінальну так і адміністративну відповідальність. Кого і за що нині можуть притягти до відповідальності — детально у статті
44793

Штрафи у сфері публічних закупівель

Помилки у публічних закупівлях можуть коштувати надто дорого. З’ясуймо: хто, на кого та в яких розмірах складає штрафи в публічних закупівлях за статею 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення
8074

Моніторинг публічних закупівель

Хто і за яких підстав проводить моніторинг публічних закупівель у 2024 році, які строки проведення моніторингу закупівлі — у консультації
5945

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді