У 2023 році Держаудитслужба попередила зловживань майже на 20 млрд гривень

Результати роботи Держаудитслужби за 2023 рік показали ефективність нових підходів до організації діяльності аудиторів. Про це свідчить Публічний звіт Голови Державної аудиторської служби України Алли Басалаєвої, оприлюднений 7 березня.

У 2023 році Держаудитслужба попередила зловживань майже на 20 млрд гривень

Чи вимагати інформаційну довідку з Реєстру НАЗК

Перевірок не стало більше (сама кількість заходів державного фінансового контролю в порівнянні з 2021-2022 роками майже не змінилася), але обсяг охоплених контролем фінансових та матеріальних ресурсів виріс в 1,4 рази і склав 1,8 трлн грн, повідомила Голова Держаудитслужби.

Це дорівнює третині показника ВВП України за 2022 рік або майже 57% доходів зведеного бюджету країни за минулий рік. Водночас суми виявлених порушень, що призвели до втрат, зросли більш ніж удвічі: зі 100 млрд грн в 2022 році до 211 млрд грн – в минулому.

«Попри те, що працювати доводиться в умовах військової агресії та як наслідок – відчутної втрати фахівців, загальна продуктивність заходів державного фінансового контролю тримається на високому рівні», – констатувала Алла Басалаєва.

Вона наголосила, що минулого року було докладено значних зусиль, зокрема, для попередження фінансових втрат. За результатами 12,2 тисяч моніторингів закупівель (а це понад 90% від усіх заходів Держаудитслужби), загальна вартість яких склала 188 млрд грн, виявлено порушення вартістю 92 млрд грн. Фахівцям Служби вдалося попередити витрачання майже на 20 млрд грн.

Як зауважила Алла Басалаєва, Держаудитслужба вперше за 10 років досягла суттєвого перевиконання основних результативних показників в паспорті відповідної бюджетної програми, мета якої – забезпечення ефективного державного фінансового контролю та запобігання порушенням.

«Так звана окупність – співвідношення втрат, відшкодованих чи поновлених в результаті наших ревізій та перевірок (загалом повернуто 6,4 млрд грн) та втрат на утримання органів Держаудитслужби (1,1 млрд грн) – дорівнює 579%», – зазначила Голова Держаудитслужби.

Визначаючи пріоритети в діяльності Держаудитслужби на 2024 рік, Алла Басалаєва серед головних назвала продовження ефективного контролю за використанням коштів, що виділяються на відновлення та розвиток територіальних громад у воєнний та повоєнний часи. У 2023 році основним своїм завданням Служба визначила перевірку місцевих бюджетів: як відбудовуються понівечені ворогом регіони.

«На жаль, минулого року аудиторам довелося констатувати непоодинокі випадки, коли на місцях підрядники, що працюють на демонтажі чи відновленні постраждалих будівель, виконують свої зобов’язання недоброчесно», – підкреслила Алла Басалаєва.

У поточному році органи державного аудиту продовжать системний контроль за тим, щоб відповідальність порушників була невідворотною.

Джерело: офіційний сайт ДАСУ

Статті за темою

Усі статті за темою

Індикатори ризиків публічних закупівель 2025

У вересні 2024 року Мінфін оновив методику визначення та перелік індикаторів ризиків. Пояснимо, що собою являють індикатори ризику, як вони впливають на закупівлі та що потрібно враховувати замовникам у 2025 році
5728

Що таке конфлікт інтересів

Якщо ви проводите публічні закупівлі, маєте чітко розуміти, що таке «конфлікт інтересів». Якщо цього не врахуєте, ризикуєте наразитися на штраф та визнання договору недійсним. Головне про види конфліктів, відповідальність та запобігання їм — роз’яснює експерт
10278

Держаудитслужба: повноваження та перевірки

Розглянемо якими нормативно-правовими актами визначені повноваження Держаудитслужби щодо контролю у сфері публічних закупівель, які контрольні заходи вона може проводити та за наявності яких підстав
17203

Відповідальність у сфері закупівель: судова практика

Кількість порушень у сфері публічних закупівель зростає з кожним роком. Учасники закупівельного процесу несуть як кримінальну так і адміністративну відповідальність. Кого і за що нині можуть притягти до відповідальності — детально у статті
47007

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді