Чинний Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) установлює засади здійснення закупівель.
Хто є покупцем в публічних закупівлях
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону замовниками закупівлі товарів, робіт і послуг є суб’єкти, визначені статтею 2 цього Закону, зокрема, це:
- органи державної влади,
- органи місцевого самоврядування,
- юридичні особи та їх об’єднання, що забезпечують потреби держави або територіальної громади за наявності встановлених Законом певних ознак.
Водночас визначення приналежності до замовників у розумінні Закону здійснюється юрособам самостійно на підставі інформації, статутних документів та наведених у Законі ознак.
Відміна тендеру, якщо немає змоги усунути порушення
Види джерел фінансування закупівлі
В державі витрачаються значні кошти на публічні закупівлі, джерелом фінансування яких є:
- державний бюджет України;
- місцеві бюджети — обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування. Бюджетами місцевого самоврядування є бюджети територіальних громад, їх об'єднань, селищ, міст;
- кредити та позики міжнародних організацій та інші не заборонені законом джерела фінансування.
Джерело фінансування в Прозорро
Уповноваженим органом, що реалізує державну політику у сфері закупівель є Мінекономрозвитку, основні функції якого визначено статтею 9 Закону та постановою Кабміну від 11.09.2019 № 838.
З 2016 р. в Україні діє державне підприємство «Прозорро», яке є адміністратором електронної системи закупівель та визначене відповідальним за забезпечення функціонування вебпорталу. Ця система є обов'язковою для всіх публічних замовників, а також комерційних постачальників.
Основною процедурою закупівлі є відкриті торги. Обов’язкове інформування про джерело фінансування закупівлі в оголошенні про їх проведення ст. 21 Закону не передбачає. Наразі вказується, що в оголошенні може зазначатися також і інша інформація.
Звідки ж з’явилась необхідність інформування про джерела фінансування?
З 01.11.2019 року в формах оголошень, що розміщуються у системі Прозорро, започатковано необхідність заповнення електронного поля «джерело фінансування», що пов’язано з набранням чинності наказу Мінекономрозвитку від 21.03. 2019 № 463, яким було внесено деякі зміни до електронних форм документів.
Зокрема, поле «джерело фінансування» закупівлі запроваджено в формах оголошення про проведення відкритих торгів чи конкурентного діалогу. Крім того, воно заповнюється в повідомленні про намір укласти договір під час застосування переговорної процедури, повідомленні про намір укласти договір, у звіті про виконання договору про закупівлю, а також у звіті про укладені договори.
Це надає можливість державним структурам проводити відповідний аналіз, а громадським організаціям, ЗМІ, аудиторам тощо оперативно виявляти недоліки при проведенні закупівель.
Щодо порядку розміщення інформації про закупівлі, то нині є чинним наказ Мінекономрозвитку від 11.06.2020 № 1082, яким встановлено, що розміщення інформації в електронній системі закупівель здійснюється шляхом заповнення електронних полів, визначених адміністратором і реалізованих в електронній системі закупівель.
Як вносити інформацію в електронне поле «джерело фінансування»
Як зазначено у ст. 4 Закону, закупівля здійснюється відповідно до річного плану, який заздалегідь оприлюднюється замовником в електронній системі.
У річному плані (змінах до нього) повинна міститися інформація щодо ряду основних параметрів, в тому числі щодо виду та очікуваної вартості предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, коду економічної класифікації видатків бюджету тощо. Тобто, джерело фінансування зазначається ще на етапі затвердження річного плану закупівель.
В подальшому, при проведенні закупівель, в усі інші названі форми оголошень відповідна інформація буде включатись в поля (підтягуватись) автоматично.