МНН без проблем, або Як скористатися новими можливостями ProZorro

Автор
експерт, директор торговельного майданчика «Е-Тендер»
Наприкінці грудня прозорівці презентували новий доробок — вони інтегрували ProZorro з Національним переліком основних лікарських засобів. Користь для замовників — очевидна. Це суттєво зменшить помилки під час закупівлі ліків і збільшить конкуренцію. Тож навчимося користуватися новинкою через E-Tender.ua

Зміни в електронній системі закупівель ProZorro відбуваються постійно. Це доказ того, що система живе та розвивається. Наради, спільні робочі групи з працівниками міністерств, міжнародними експертами, регіональними представниками є гарним майданчиком для удосконалень. Саме тут і напрацьовують рішення тих проблем, що виникають в роботі закупівельників.

Одним із результатів такої співпраці є інтеграція Національного переліку основних лікарських засобів із системою ProZorro.

PW_welcome_dz_webinar_29072024.jpg

Спочатку була ідея

Рік тому відбулася спільна нарада Мінекономрозвитку, МОЗ та АМКУ. Приводом для неї стали численні оскарження процедур закупівель лікарських засобів та медичних виробів.

Учасники наради всебічно розглянули проблему, обговорили технічні помилки і те, як удосконалити систему та запобігти зловживанням. Під час дискусії народилася ідея інтегрувати Національний перелік основних лікарських засобів із ProZorro. Її автори — заступник Міністра охорони здоров’я України Роман Ілик і його радник Іван Лобода, які активно підтримують та впроваджують інновації у державному забезпеченні пацієнтів ліками. За їхньої ініціативи учасники наради звернулися до ДП «Прозорро» з проханням розглянути можливість інтеграції електронної системи закупівель з Державним реєстром лікарських засобів України. Саме там є докладна інформація про лікарські препарати, зареєстровані в Україні.

Функціонал, який вирішили впровадити, може урегулювати багато спірних питань у закупівлях ліків та медичних препаратів закладами охорони здоров’я. Ба більше — він важливий для успішного впровадження нової політики МОЗ. Завдяки йому вдасться забезпечити пацієнтів стаціонарного лікування гарантованими лікарськими засобами.

РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ
ТЕТЯНА КОБА,
РАДНИК МІНІСТРА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
Мені довелося брати активну участь у процесі інтеграції Національного переліку основних лікарських засобів із ProZorro. Адже це — одна із складових успішно проведених закупівель. Наприкінці року ми провели низку безплатних семінарів для лікарень з підвищення кваліфікації, присвячених Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII. До навчальної програми увійшла й тема з визначення обсягів потреби лікарських засобів для закладів охорони здоров’я за методом захворюваності. Я вражена високим рівнем обізнаності наших співробітників. Ми докладно розглядали лише, як проводити закупівельні процедури на практиці.
Під час навчання ми вкотре переконалися, що інтеграція вирішить багато технічних питань. Вдячна команді Василя Задворного (ДП «Прозорро»), Тетяні Думенко (ДП «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України») та Віктору Нестулі (Transparency International Україна) за плідну співпрацю.
Знаю, це лише перший крок. І попереду на нас очікує багато потрібних нововведень в системі. З-поміж них збільшення функціоналу аналітичного модуля, оновлення полів в оголошенні про закупівлю лікарських засобів та медичних виробів.
Завжди рада вислухати всі поради. Звертайтеся з ідеями та докладно описуйте проблеми, які виникають під час закупівель лікарських засобів та медичних виробів.

МНН без проблем, або Як скористатися новими можливостями ProZorro
ЯРОСЛАВА ДУБРОВА,консультант з публічних закупівель, Київ
За результатами торгів замовник уклав договір про закупівлю. У розділі щодо предмета договору він вказав назву предмета закупівлі без коду за національним класифікатором ДК 021:2015.

І працювати простіше, і помилок менше

Щоб визначити предмет закупівлі, замовники керуються Порядком, затвердженим наказом Мінекономрозвитку від 17.03.2016 № 454 (далі — Порядок № 454). У разі закупівлі лікарських засобів — власне абзацом шостим пункту 1 розділу II Порядку № 454.

Предмет закупівлі вони визначають за показником третьої цифри національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затвердженого наказом Мінекономрозвитку від 23.12.2015 № 1749 (далі — Єдиний закупівельний словник). А в дужках зазначають міжнародну непатентовану назву лікарського засобу (далі — МНН). МНН українською та англійською мовами, а також клас, групу, підгрупу лікарського засобу встановлює Національний перелік основних лікарських засобів, затверджений постановою КМУ від 25.03.2009 № 333.

Якщо ж предмет закупівлі лікарських засобів містить два і більше лікарських засобів, замовники у дужках прописують МНН кожного з них. Тобто що більше лікарських засобів у предметі закупівлі, тим більше зусиль має докласти замовник, аби вписати всі потрібні МНН. Іноді опис предмета закупівлі займає кілька сторінок.

І тут важко не помилитися! Через потребу вводити велику кількість інформації про МНН, замовники припускалися помилок в назвах лікарських засобів. Скажімо тоді, коли оприлюднювали оголошення про проведення процедури закупівлі лікарських засобів. Огріхи та довгі назви зменшували й конкуренцію на торгах. Адже заважали постачальникам знайти потрібний тендер, аби взяти в ньому участь.

Тому інтеграція ProZorro з Державним реєстром лікарських засобів України допомагає вирішити дві проблеми. По-перше, завдяки їй легше опублікувати оголошення про закупівлю. По-друге, замовник не припуститься помилок, коли вводитиме довгі і складні назви лікарських засобів.

Щоб замовники могли скористатися новинкою в роботі ProZorro, електронні торговельні майданчики провели технічні доопрацювання.

Нові можливості — через E-Tender.ua

Так, на торговельному майданчику E-Tender.ua вже впроваджений автоматизований довідник МНН та кодів анатомо-терапевтично-хімічної (АТХ) класифікації, що вказують область дії активної речовини в лікарському засобі. Як результат, замовники тепер можуть обирати МНН та коди АТХ, а не вводити їх вручну.

Якщо для предмета закупівлі за Єдиним закупівельним словником цифровий код починається з 336, замовник вводить:

  • код з МНН. Як це зробити, див. на рис. 1;

МНН без проблем, або Як скористатися новими можливостями ProZorro

  • опційний код АТХ (див. рис. 2).

МНН без проблем, або Як скористатися новими можливостями ProZorro

Відповідні коди АТХ система запропонує автоматично з огляду на обраний МНН (див. рис. 3). Замовник має лише обрати потрібний.

МНН без проблем, або Як скористатися новими можливостями ProZorro

Після того, як замовник збереже всі необхідні дані, він може публікувати закупівлюзміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді