Оренда майна через ProZorro.Продажі — додаткові кошти в бюджети
▶ Перша в Україні експертно-правова система для закупівельників ◀
Зазвичай, щоб здати в оренду державне чи комунальне майно, його балансоутримувачам доводиться проходити стандартну двоетапну процедуру за Законом України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 № 2269-XII (далі — Закон № 2269).
Тобто вивчити попит, зібрати паперові заяви, визначити статус заявників, почекати на появу пільговиків, провести паперовий конкурс з друком оголошення у місцевій газеті та зібрати паперові пропозиції учасників.
Якщо підрахувати строк усього циклу, то з моменту старту процедури до укладення угоди про оренду приміщень минають довгих 3-4 місяці. А іноді — й до півроку.
Зрозуміло, що така процедура потребує нагального реформування. Що може прийти їй на заміну? Електронна процедура. Вона не лише зручна для усіх сторін процесу, а й публічна та відкрита. А це — важлива перевага, коли в оренду здається комунальне майно. Адже громада має право знати, як її активами розпоряджаються органи місцевого самоврядування.
Є ще й інші переваги.
Електронна процедура — у чому переваги
По-перше — це електронізація. Перехід усієї інформації, оголошень та документів у електронну площину. Більше не потрібно готувати паперові конверти і надсилати їх поштою. Лише декілька кліків на комп’ютері з будь-якої локації — і можна брати участь у конкурсі.
По-друге, переможця визначають лише за ціною його пропозиції. А будь-які нецінові критерії вже не мають значення. Досвід аукціонів демонструє, що саме такі виняткові вимоги до учасників і є провідниками корупційних схем. Вимоги до учасників мають бути максимально уніфікованими. Критерій визначення переможця — лише запропонована ним ціна, а не, наприклад, його вклад у соціальний розвиток адміністративно-територіальної одиниці.
По-третє, час забувати про конкурси в особистих кабінетах. Електронна форма аукціону, закриті назви учасників до його завершення — запорука добросовісної конкуренції.
Вказані принципи вже впроваджені у системі ProZorro.Продажі. Надавати в оренду свої приміщення тут можуть органи місцевого самоврядування, комунальні підприємства та організації з державною часткою понад 50%. За такою процедурою працюють нині, наприклад, ПАТ «Укрпошта» та ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України».
Етапи електронного аукціону
Процедура пошуку орендарів для державного та комунального майна в системі є такою.
ProZorro.Продажі — оголошуємо оренду
Щоб передати в оренду комунальне майно, слід зайти на сайт ProZorro.Продажі та додати оголошення у систему.
Оренда майна через ProZorro.Продажі — перспектива
Нещодавно хедлайнером стало місто Чернівці. У ньому міська влада, керуючись частиною 6 статті 9 Закону № 2269, ухвалила рішення проводити конкурс з оренди комунального майна через систему ProZorro.Продажі.
E-Tender як оператор торгів забезпечує орендодавцям супровід процедури. Тож консультаційну підтримку від електронного майданчика отримала і міська влада Чернівців. Спільними зусиллями фахівці вже запустили перший електронний конкурс.
Резюмуємо
Упровадження електронного конкурсу оренди — найближча перспектива для всього комунального і державного майна. У результаті громади отримають прозору процедуру, відкриті реєстри майна, зрозумілий та простий порядок оренди, більше надходжень у бюджети. А учасники — реальну можливість орендувати майно у будь-якій частині України з власного робочого місця.
4 вигоди від пошуку орендарів майна у ProZorro.Продажі
- Легкий механізм оголошення лотів оренди. Заповнити електронні поля та прикріпити документи не складніше ніж надіслати електронного листа колезі.
- Ефективний пошук, що не потребує зайвих зусиль. Система автоматично розповсюджує оголошення на всіх операторів торгів та забезпечує публічність.
- Чесна участь потенційних орендарів, конкуренція та формування ринкової вартості за майно. Нові орендарі змагаються за квадратні метри на електронному аукціоні. А це повністю унеможливлює корупційну складову.
- Більше виручених коштів з оренди піде на потрібні громаді справи. Нині ж громади втрачають реальні кошти на власний розвиток, бо здають майно за мінімальні кошти.