Роз'яснення Мінекономіки щодо тестування уповноважених осіб від 11.11.2021

UA RU
На сайті уповноваженого органу тестування УО вже розпочалося, однак кількість запитань щодо нього поки не зменшується. 11 листопада 2021 року Мінекономіки оприлюднило лист «Щодо тестування уповноважених осіб» № 3304-04/53806-06, в якому надало відповіді на найпопулярніші запитання. Тож тримайте ТОП-14 відповідей щодо тестування УО.

Лист Мінекономіки щодо тестування уповноважених осіб

Роз'яснення Мінекономіки щодо тестування уповноважених осіб від 11.11.2021

МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
(Мінекономіки)

вих. № 3304-0453806-06 від 11.11.2021


Органи державної влади,
органи місцевого самоврядування,
установи, організації, підприємства
та інші суб’єкти сфери публічних
закупівель

Щодо тестування уповноважених осіб

Міністерство економіки України на численні звернення суб’єктів сфери публічних закупівель щодо тестування уповноважених осіб та переходу від тендерного комітету до уповноважених осіб повідомляє.

Закон України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

PW_welcome_dz_webinar_29072024.jpg

Звертаємо увагу, що починаючи з 01.01.2022 відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа.

Уповноважена особа (особи) — службова (посадова) чи інша особа, що є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).

Відповідно до абзацу другого частини восьмої статті 11 Закону уповноважена особа для здійснення своїх функцій, визначених Законом, підтверджує свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі Уповноваженого органу (далі – Вебпортал) шляхом проходження безкоштовного тестування. Порядок організації тестування уповноважених осіб визначається Уповноваженим органом.

Коли, де і як здійснюватиметься тестування уповноважених осіб?

Тестування уповноважених осіб здійснюється відповідно до Порядку організації тестування уповноважених осіб, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 06.08.2021 № 376-21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 вересня 2021 року за № 1271/36893 (далі – Порядок).
Тестування уповноважених осіб здійснюється на Вебпорталі.
Ураховуючи, що уповноважені особи для проведення процедур закупівель/спрощених закупівель повинні підтвердити свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель, рекомендуємо не затягувати з проходженням тестування, щоб вчасно розпочати закупівлі та не створювати навантаження на електронну систему закупівель.

Як проходитиме тестування?

Уповноважена особа на Вебпорталі застосовує електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті відповідно до вимог Закону України “Про електронні довірчі послуги” (КЕП/ УЕП/ будь-якого АКСЦ/ особистий чи службовий) та ознайомлюється з Порядком. Після цього можна розпочинати тестування. Загальний час для проведення тестування складає 60 хвилин. Тест містить 50 тестових питань, які обираються автоматично з переліку тестових питань, кожне з питань передбачає чотири варіанти відповіді, один з яких є правильним. Відповідати на питання можна послідовно або в довільному порядку.

Яка уповноважена особа вважається такою, що склала тестування?

Уповноважена особа, яка надала правильну відповідь на 30 та більше питань, вважається такою, що склала тест. Результати тестування уповноважених осіб зберігаються в електронному вигляді адміністратором електронної системи закупівель. У випадку надання правильних відповідей на 29 і менше питань уповноважена особа вважається такою, що не склала тест.


Чи має право уповноважена особа на повторну спробу для проходження тестування і в який строк?

Уповноважена особа має право на повторну спробу для проходження тестування не раніше ніж через три дні з дня завершення попередньої спроби у трьох випадках:
1) проходження тестування було перервано уповноваженою особою самостійно;
2) тестування уповноваженої особи не відбулося з технічних причин, незалежних від уповноваженої особи (відключення електроенергії, відсутність доступу до Інтернету тощо);
3) уповноважена особа визнана такою, що не склала тест (у випадку надання правильних відповідей на 29 і менше питань).


Чи є можливість оскаржити результати тестування?

Так. Уповноважена особа може оскаржити результати тестування до суду.

Як підготуватися до тестування?

Перелік тестових питань для підтвердження уповноваженою особою рівня володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель з варіантами відповідей затверджений наказом Міністерства економіки України від 01.11.2021 № 873-21 та розміщений на інформаційному ресурсі Уповноваженого органу в розділі “Публічні закупівлі” у рубриці “Професіоналізація” за посиланням:
https://www.me.gov.ua/Documents/MoreDetails?lang=uk-UA&id=50dedb4b-1a74-4473-a1cf-ef37014cd584&title=TestuvanniaUpovnovazhenikhOsib
При цьому замовники можуть використовувати інформацію про відкриті джерела та матеріали, які допоможуть в отриманні необхідних знань, що розміщені на офіційному сайті Уповноваженого органу за адресою www.me.gov.ua, в розділі “Публічні закупівлі” у рубриці “Професіоналізація”.

Як бути уповноваженим особам, які не пройшли тестування до 01.01.2022?

Зазначаємо, що з 01.01.2022 уповноважена особа, яка не склала тест, не зможе в електронній системі закупівлі проводити процедури закупівлі/спрощені закупівлі, тому замовникам для здійснення закупівельної діяльності необхідно вжити всіх заходів для своєчасного проходження уповноваженими особами тестування.


Чи може уповноважена особа, яка не пройшла тестування, розпочинати закупівлі у поточному році на наступний рік?

У разі виникнення необхідності уповноважена особа, яка ще не пройшла тестування, може розпочати закупівлі наприкінці поточного року для забезпечення невідкладних потреб у товарах, роботах і послугах у наступному році, але для завершення таких закупівель після 01.01.2022, така уповноважена особа повинна пройти тестування.

Чи потрібно проходити тестування особам, які будуть виконувати обов’язки уповноваженої особи у разі її тимчасової відсутності?

Так. Особа, яка тимчасово виконуватиме функції уповноваженої особи, має бути визначена замовником як уповноважена особа та повинна пройти тестування. Отже, замовнику слід завчасно вжити заходів щодо наявності у особи, яка виконуватиме функції уповноваженої особи тимчасово, необхідних знань у сфері публічних закупівель та пройденого тестування.

Хто може затверджувати річний план закупівель (далі – річний план) на 2022 рік у поточному році та вносити зміни до нього у наступному році?

Наразі планувати та відображати закупівлі в річному плані може тендерний комітет та уповноважена особа. Водночас з 01.01.2022 здійснювати планування та відображення закупівель в річному плані зможе виключно уповноважена особа.

Як бути із закупівлями, що були заплановані або розпочаті тендерним комітетом?

Оскільки з 01.01.2022 організацією процедур закупівель займатимуться виключно уповноважені особи, замовнику варто заздалегідь передбачати у своєму розпорядчому рішенні, яким визначається уповноважена особа, та/або в положенні про уповноважену особу відповідну функцію (механізм, процедуру) щодо:

– проведення процедур закупівель, які були заплановані тендерним комітетом;

– внесення змін до річного плану, який був затверджений тендерним комітетом і оприлюднений в електронній системі закупівель;

– завершення уповноваженою особою процедур закупівель, розпочатих тендерним комітетом;

– оприлюднення інформації (повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та змін до нього у випадках, передбачених частиною п’ятою статті 41 Закону, звіту про виконання договору про закупівлю) щодо договорів про закупівлю,

– укладених за результатами процедур закупівель, розпочатих тендерним комітетом.

Чи може тендерний комітет організовувати та проводити процедури закупівлі з 01.01.2022?

Ураховуючи, що організацією процедур закупівель/спрощених закупівель з 01.01.2022 займатимуться виключно уповноважені особи, можливість приймати рішення щодо організації та проведення процедур закупівель, а також проводити процедури закупівлі з 01.01.2022 у тендерного комітету відсутня.

Хто є відповідальним за технічну реалізацію тестування уповноважених осіб?

Забезпечення технічної реалізації тестування уповноважених осіб та підтримка відповідного функціоналу в електронній системі закупівель здійснюються ДП “Прозорро” як адміністратором електронної системи закупівель.

Чи потрібно проходити тестування особам, які здійснюють закупівлі, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень?

Ні, особам, які є відповідальними виключно за закупівлі, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень, проходити тестування не потрібно, однак для них функціонал в електронній системі закупівель буде обмежений.
Додатково інформуємо, що з інформацією стосовно технічної реалізації проходження тестування та функціонування кабінету замовника можна ознайомитися за посиланням:
https://infobox.prozorro.org/articles/testuvannya-upovnovazhenih-osib-ta-inshi-zmini-vsferi-publichnih-zakupivel

Заступник директора департаменту
сфери публічних закупівель –
начальник відділу політики
публічних закупівель

Анна ЮЛДАШОВАзміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді