Скасування трираундових аукціонів в Prozorro: як змінилася економія, залежно від суми лота
Так, фахівцями було проаналізовано закупівлі за три місяці до скасування аукціонів і три — після. У цілому за досліджуваний період частка економії в завершених торгах скоротилася з 8,03% до 6,83% — на 1,2%. Це означає, що теоретично держава могла додатково зекономити понад мільярд гривень. Водночас найбільше економія знизилася саме для дороговартісних закупівель на понад 1 млн грн.
Однак в закупівлях з очікуваною вартістю менше 500 тис. грн після скасування аукціону показник економії навіть покращився. Тож для таких закупівель доцільно залишити сліпі аукціони або впровадити опціональні: щоб замовник сам вирішував, використовувати раунди для зниження ціни чи ні.
Transparency International Ukraine застерігала Уряд про ризики скасування аукціонів у Prozorro на початку року. У той же час це рішення дало можливість перевірити на практиці і підтвердити, що багатораундові аукціони сприяють конкуренції для дороговартісних закупівель.
Отже, експеримент показав, що для ефективності у публічних закупівлях необхідні пороги. Закуповувати на суми до 500 тис. гривень і понад — слід по-різному.
«Ми підтримуємо рішення Уряду повернутися до трираундових аукціонів і залишити для замовників можливість відмовитися від них, якщо для цього будуть об’єктивні причини. Водночас ми наголошуємо, що будь-які важливі рішення потрібно приймати після зважування ризиків і бажано на основі розрахунків. Наприклад, наше дослідження підсвітило, що підходи до закупівель на суми до 500 тис. грн мають бути іншими, ніж до більш дороговартісних», — пояснює проєктний менеджер Transparency International Ukraine Володимир Даценко.
Уряд повернув трираундові аукціони в Prozorro, які відбуватимуться, якщо на відкриті торги з особливостями подадуть дві або більше пропозиції. Їх скасували на початку року, переважно через те, що бізнес не мав можливості брати участь в е-аукціонах через відключення електроенергії внаслідок обстрілів.
Джерело: офіційний сайт ТІ Ukraine