Вебінар. Звітуємо про виконання договорів , укладених в 2024 році
Мінінфраструктури координувало урядову команду щодо оцінки збитків і встановленню пріоритетів і проєктів на 2024 рік.
Згідно зі звітом, загальні витрати на відновлення України протягом наступного десятиліття становлять 486 мільярдів доларів США, що приблизно у 2,8 раза перевищує номінальний ВВП України на 2023 рік. Цьогорічний показник також на 18% перевищує попередню оцінку RDNA2 у 411 мільярдів доларів США станом на 24 лютого 2023 року.
«Спільна робота з міжнародними партнерами дозволяє скласти точну картину втрат і потреб у відновленні. Ми чітко розуміємо пріоритети та вартість відновлення у 2024 році.
Результати оцінки ляжуть в основу планувальних документів та методик пріоритезації. Зокрема, пріоритети, визначені у звіті RDNA3, будуть інтегровані у план заходів в рамках Державної стратегії регіонального розвитку (ДСРР). Крім того, DREAM - Державна цифрова екосистема управління відновленням забезпечить маркування проєктів, які відповідають потребам RDNA, що дозволить краще пріоритезувати критично важливі проєкти відновлення та надавати їм першочергову підтримку», – зазначив Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.
Оцінка RDNA3 охоплює збитки, заподіяні протягом майже дворічного періоду з моменту повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року до 31 грудня 2023 року. Відповідно до звіту, прямі збитки в Україні наразі досягли майже 152 мільярдів доларів США.
Найбільш постраждалими секторами визначені:
- житло;
- транспорт;
- торгівля та промисловість;
- енергетика та сільське господарство.
Як і у тогорічному звіті, найбільш постраждалими регіонами були визнані:
- Донецька обл.;
- Харківська обл.;
- Луганська обл.;
- Запорізька обл.;
- Херсонська обл.;
- Київська обл.
По всій країні було пошкоджено або зруйновано 10% житлового фонду. Руйнування дамби Каховської ГЕС в червні 2023 року призвело до катастрофічних наслідків для навколишнього середовища та загострило проблеми, з якими вже стикаються українці, які борються за доступ до житла, води, їжі, медичних послуг тощо.
Ключові потреби України на 2024 рік включають в себе відновлення в наступних сферах:
- житло та комунальні послуги – 3,1 мільярда доларів;
- транспорт та логістика – 2,3 мільярда доларів;
- енергетика – 2,7 мільярда доларів;
- соціальна інфраструктура – 2,4 мільярда доларів;
- промисловість та сфера послуг – 3,6 мільярда доларів;
- кроссекторальні пріоритети – 1,2 мільярда доларів.
Згідно з оновленою оцінкою, лише у 2024 році Україні знадобиться 15,3 мільярда доларів США на критичні проєкти відновлення, з фокусом:
- на підтримці приватного сектору;
- відновлення соціальної інфраструктури та комунальних послуг;
- сфери енергетики;
- транспорту та житла.
Близько 5,5 мільярда доларів із цього фінансування було забезпечено як за рахунок підтримки міжнародних партнерів України, так і за рахунок власних ресурсів. При цьому близько 10,5 мільярда доларів наразі не профінансовано.
Реалізація заходів з відновлення передбачає проведення реформ, які узгоджуються з політикою та стандартами ЄС та підтримують принципи «відбудувати краще ніж було». Крім того, встановлені у RDNA3 пріоритети будуть інтегровані в процес середньострокового бюджетного планування. Це забезпечить своєчасне та передбачуване фінансування та зміцнення спроможності державного сектору. А також дозволить установам-виконавцям планувати та керувати комплексними заходами з відновлення.
З часу останньої оцінки RDNA2 Уряд України за підтримки своїх партнерів задовольнив деякі з найбільш нагальних потреб відновлення, зокрема, щодо:
- ремонту та реконструкції пошкоджених будівель;
- видалення сміття та надання тимчасового житла;
- у транспортній сфері проведено аварійно відновлювальні роботи на понад 2000 км автомагістралей, магістралей та інших національних доріг;
- відновлено понад 200 км залізничної інфраструктури;
- у сфері освіти було відновлено близько 500 навчальних закладів та понад 3500 бомбосховищ.
Джерело: офіційний сайт Мінінфраструктури