Е-декларування знову під загрозою: Конституційний суд розгляне справу про його відповідність Конституції

КСУ розгляне справу щодо конституційності окремих положень Закону України «Про запобігання корупції», які зобов’язують посадовців подавати е-декларації та наділяють Національне агентство повноваженнями щодо їх перевірки.

Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков звернувся до Президента України Володимира Зеленського та описав ризики можливого рішення КСУ в цій справі.

15 червня 2023 року КСУ відкрив провадження у справі за скаргою адвокатки – членкині Дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (КДКА) Закарпатської області Оксани Бухтоярової щодо відповідності Конституції окремих положень Закону України «Про запобігання корупції». Зокрема, адвокатка оскаржує положення, які визначають коло осіб, що прирівнюються до суб’єктів декларування, зобов’язують посадовців щороку подавати електронні декларації та встановлюють щодо них види контролю.

«Визнання неконституційними положень Закону, що стосуються фінансового контролю, може повністю нівелювати процес е-декларування в Україні та унеможливить ефективну роботу антикорупційних органів. Це суттєво підірве досягнення у сфері протидії корупції та, як наслідок, негативно вплине як на фінансову підтримку міжнародних партнерів України, так і на її євроінтеграційні перспективи. Ухвалене в межах вказаної справи рішення КСУ, яке є обов’язковим і не підлягає оскарженню, може призвести до кризи у надзвичайно складний для країни час», – йдеться в листі Олександра Новікова до Президента.

НАЗК нагадує, що майже три роки тому, 27 жовтня 2020 року, КСУ ухвалив рішення, яке на деякий час заблокувало е-декларування та роботу НАЗК і призвело до так званої «конституційної кризи» в державі. Розв’язати кризу тоді вдалося лише завдяки спільним зусиллям влади та громадськості.

«Декларування є одним з ключових антикорупційних інструментів. Наразі ми очікуємо відновлення парламентом обов’язкового декларування публічних службовців, на пріоритетності цього неодноразово наголошували й наші міжнародні партнери. Ми сподіваємося на об’єктивний і неупереджений розгляд справи Конституційним Судом. Водночас закликаю громадськість пильно стежити за перебігом справи. Адже фактичне визнання неконституційними подання та перевірки декларацій означатиме поразку України в антикорупційній боротьбі», – додає Олександр Новіков.

Голова НАЗК також надіслав клопотання до КСУ з проханням залучити НАЗК до участі у розгляді справи, оскільки ухвалене рішення може негативно вплинути на діяльність Агентства. НАЗК готове надати суду вичерпні пояснення для повного та всебічного розгляду справи.

Джерело: офіційний сайт НАЗК

обгрунтування закупівлі

Статті за темою

Усі статті за темою

Держаудитслужба: повноваження та перевірки

Розглянемо якими нормативно-правовими актами визначені повноваження Держаудитслужби щодо контролю у сфері публічних закупівель, які контрольні заходи вона може проводити та за наявності яких підстав
15874

Відповідальність у сфері закупівель: судова практика

Кількість порушень у сфері публічних закупівель зростає з кожним роком. Учасники закупівельного процесу несуть як кримінальну так і адміністративну відповідальність. Кого і за що нині можуть притягти до відповідальності — детально у статті
44231

Штрафи у сфері публічних закупівель

Помилки у публічних закупівлях можуть коштувати надто дорого. З’ясуймо: хто, на кого та в яких розмірах складає штрафи в публічних закупівлях за статею 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення
7752

Моніторинг публічних закупівель

Хто і за яких підстав проводить моніторинг публічних закупівель у 2024 році, які строки проведення моніторингу закупівлі — у консультації
5736

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді