Договори про закупівлю, укладені за Постановою № 169
У період дії воєнного стану замовник може укладати прямі договори про закупівлю за умовами постанови КМУ «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 169 (далі — Постанова № 169). Вона дозволяє в умовах воєнного стану закупівлі товарів, робіт, послуг без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель.
До відома! Переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг за Постановою № 169 визначають своїми рішеннями замовники/державні замовники, що проводять такі закупівлі. Тобто будь-яку потребу та обсяг закупівлі замовник визначає самостійно. На цьому наголошує Мінекономіки (див. відповідь на е-запит № 212/2022)
Важлива умова закупівель за Постановою № 169 — замовник має дотримати принципів закупівель, коли укладає договір.
Чим керуватися, коли укладаєте такий договір, та що врахувати в його умовах — пояснимо докладно.
Зміст договору
Господарські договори слід укладати відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України.
Зміст договору становлять:
- умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними;
- умови, які є обов’язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК).
Увага: Договір — обов’язковий для виконання сторонами (ч. 1 ст. 629 ЦК)
Строк дії договору про закупівлю у час війни
Строком договору є час, протягом якого сторони можуть реалізувати свої права і виконати свої обов’язки відповідно до договору (ч. 1 ст. 631 ЦК).
Увага: строк дії господарського договору — час, упродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору (ч. 7 ст. 180 ГК).
Строк дії договорів про закупівлю, укладених за Постановою № 169, положення цього документа не обмежують.
Воєнний стан в Україні введений із 24.02.2022 відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Надалі його дію продовжили до 24.04.2022 — Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 № 133/2022.
Зважайте й на ймовірність продовження строку дії воєнного стану.
З огляду на положення Указу Президента, Конституції України, Постанови № 169 строк дії договору та виконання зобов’язань за ним під час воєнного стану може охоплювати саме період дії воєнного стану.
Тому в умовах договору щодо строку його дії варто передбачати можливість продовження строку дії договору, якщо в Україні продовжать період воєнного стану.
Договір про закупівлю: виконання зобов’язань
У разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, які встановлює договір або закон, зокрема припинення зобов’язання внаслідок односторонньої відмови від зобов’язання, якщо це встановлює договір або закон, або розірвання договору (п. 1 ч. 1 ст. 611 ЦК).
Тож якщо договір не припинив дію і зобов’язання, які взяли сторони, не задоволені, такі зобов’язання слід виконувати відповідно до умов договору та з дотриманням законодавства в цілому.
Якщо учасник в умовах воєнного часу не виконує зобов’язань за договором, замовнику варто проаналізувати умови договору щодо його розірвання. Також слід урахувати положення договору щодо застосування форс-мажорних обставин.