Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, які передбачає частина 5 статті 41 Закону № 922. Одним із таких випадків є пункт 2 частини 5 статті 41 Закону № 922 – збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, – не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару.
У цьому випадку замовники повинні вимагати підтвердження зміни ціни товару від учасників, як від зацікавленої сторони у таких змінах. Тож саме постачальник повинен обґрунтувати замовнику пропозицію збільшити ціну, визначену у договорі про закупівлю.
Договір про закупівлю: ази, які має знати кожен замовник
Отже, постачальник, коли ініціює зміни, повинен надати документ, який видає компетентна організація та який повинен містити:
- чинну ринкову ціну на товар;
- її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку. Тобто наявність коливання.
Зазвичай для підтвердження коливання ціни товару на ринку товару учасники отримують, а замовники приймають, довідки торгово-промислової палати.
Увага! Оскільки законодавець чітко не визначив, який саме документ підтверджує коливання, постачальник може надати й інший документ організації, що має відповідні повноваження. Головне: документ, що підтверджує зміну ціни у межах 10% повинен засвідчувати саме коливання ціни і враховувати за потреби таке коливання саме в регіоні закупівлі.
Тобто в документах, які видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку (тобто наявності коливання).
Законодавство про публічні закупівлі не визначає, які органи, установи чи організації мають право надавати інформацію щодо коливання цін на ринку і які документи можуть підтверджувати таке коливання. Тож такі органи і такі документи можуть визначати:
- замовник, коли формуватиме тендерну документацію,
- сторони, коли укладатимуть договір відповідно до тендерної документації.