Відпустка уповноваженної особи у воєнний час
В умовах воєнного стану законотворець увів нові правила та обмеження щодо надання відпусток. Пояснимо:
- якої тривалості наразі можуть надати УО щорічну основну відпустку;
- чи виплачують компенсацію відпусток, якщо УО звільняється у воєнний час;
- чи може УО піти у відпустку без збереження зарплати на час воєнного стану.
Відпустки, передбачені графіком
Під час воєнного стану щорічні основні відпустки надають за графіком, але з огляду на зміни, які запровадив Закон № 2136. Він обмежує тривалість щорічної основної відпустки — роботодавець може надати працівнику 24 к. дн. (ч. 1 ст. 12 Закону № 2136).
Утім, це не означає, що УО, які мають право на щорічну основну відпустку більшої тривалості, втратять ту її частину, що перевищує 24 к. дн.
Якщо УО має право на інший вид відпустки і таку відпустку внесли до графіку відпусток, то керівник має надати її також.
ХОЧУ АКЦІЙНУ ПІДПИСКУ ►►► До 40% знижки ✔️
Розрахунок
У мирний час святкові та неробочі дні (ст. 73 КЗпП) не враховують, коли визначають тривалість щорічних відпусток та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи (ч. 2 ст. 5 Закон № 504). Проте під час воєнного стану норми статті 73 КЗпП не застосовують (ч. 6 ст. 6 Закону № 2136).
Тож під час воєнного стану святкові та неробочі дні у тривалості відпусток ураховують як звичайні календарні дні. Як саме рахувати — покажемо на Прикладі.
Працівник просить надати щорічну основну відпустку з 27.06.2022 по 01.07.2022. Тривалість відпустки становить 5 к.дн.
28.06.2022 (День Конституції України) враховують у тривалості відпусток як звичайний календарний день.
Отже, якщо УО, поки триває воєнний стан в України, йде у щорічну відпустку або додаткову відпустку працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, у тривалості цих відпусток слід враховувати святкові та неробочі дні.
Коли керівник може відмовити УО у щорічній відпустці під час воєнного стану?
Правила компенсації відпусток при звільненні під час воєнного стану
Відпустки без збереження зарплати
Спеціального виду відпустки на час воєнного стану законодавство не передбачає. Утім Закон № 2136 розширює можливості для працівників та їх керівників.
Якщо працівник просить надати відпустку без збереження зарплати за згодою сторін у мирний час, її максимальна тривалість — 15 к. дн. на рік (ч. 1 ст. 26 Закону № 504).
Під час воєнного стану на прохання працівника роботодавець може надати відпустку без збереження зарплати за згодою сторін без обмеження строку (ч. 3 ст. 12 Закону № 2136).
Воєнний стан в Україні спочатку увели на 30 діб, до 26.03.2022, потім Президент продовжив строк дії воєнного стану на 30 діб — до 25.04.2022 та 25.05.2022, а також на 90 діб — до 23.08.2022. Тож на сьогодні 22.08.2022 — крайня дата, до якої можна надати відпустку за згодою сторін на час воєнного стану.
Чи може керівник змусити УО піти у відпустку без збереження зарплати?
Чи може керівник відмовити УО у відпустці без збереження зарплати?
Навчальна відпустка
Під час воєнного стану уповноважена особа може піти у навчальну відпустку. Оформлюють її як зазвичай. Виняток — працівники підприємств, віднесених до об’єктів критичної інфраструктури, яким роботодавець може відмовити у відпустках на підставі частини 2 статті 12 Закону № 2136.
Відсутність у роботодавця коштів на оплату навчальної відпустки не впливає на право працівника її отримати під час воєнного стану.