Закупівля вогнегасників: основні особливості

UA RU
Автор
експерт, юрист, адвокат, консультант з питань публічних закупівель, Київ
Щоб дотриматись вимог протипожежної безпеки, замовникам доводиться, зокрема закуповувати первинні засоби пожежогасіння. Які особливості закупівлі вогнегасників та їх технічного обслуговування має знати замовник? Як обрати необхідний код ДК? Роз'яснюємо нюанси у статті.

 


В процесі діяльності практично будь-який суб’єкт господарювання або інша юридична особа, установа, організація  стикаються з необхідністю виконання вимог протипожежної безпеки, виконання з цього приводу приписів контролюючих органів, в зв’язку з чим несе додаткові грошові навантаження, забезпечуючи себе необхідним протипожежним обладнанням та здійснюючи його експлуатацію та технічне обслуговування.

Законодавство про публічні закупівлі не робить виключень відносно його застосування в сфері забезпечення протипожежного захисту, тому всі витрати на нього замовники мають здійснювати виключно в порядку, передбаченому Законом про публічні закупівлі.

Розглянемо питання, яке стосується більшості суб’єктів, а саме придбання та подальше технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння (далі — вогнегасників), особливості планування та визначення предмету закупівлі.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі» планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включаються до річного плану закупівель.

Відповідно до Розділу V (Вимоги до утримання технічних засобів протипожежного захисту) Правил пожежної безпеки в Україні (далі – Правила пожежної безпеки), затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1417 від 30 грудня 2014 року до початку експлуатації об’єкти (будинки, споруди, приміщення, технологічні установки) повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками), обрання типу та визначення необхідної кількості яких повинні здійснюватись відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників (далі – Правила експлуатації вогнегасників), затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 січня 2018 року № 25.

PW_welcome_dz_webinar_29072024.jpg

Отже, як бачимо, у випадку із закупівлею, технічним обслуговуванням та ремонтом вогнегасників наявність означеної потреби та її обсяги визначаються в першу чергу не самим замовником, а діючими нормативними актами в сфері пожежної безпеки, зокрема Розділами V (Вимоги до оснащення об’єктів вогнегасниками), VІ (Вибір типу та необхідної кількості вогнегасників), відповідними додатками Правил експлуатації вогнегасників.

Таким чином, визначившись з типом та необхідною кількістю вогнегасників замовнику необхідно визначити предмет закупівлі, очікувану вартість, та, виходячи з цього, обрати процедуру закупівлі відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 3 Порядку визначення предмету закупівлі, затвердженого Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 708 від 15 квітня 2020 року,  предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 21 і 34 частини першої статті 1 Закону та за показником четвертої цифри основного словника національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23 грудня 2015 року № 1749 (далі — Єдиний закупівельний словник, класифікатор).

Протипожежне, рятувальне та захисне обладнання (35110000-8)
Протипожежне обладнання (35111000-5)
Пожежні респіратори (35111100-6)Засоби пожежогасіння (35111200-7)

Вогнегасники

 (35111300-8)
Обладнання для пожежної евакуації (35111400-9)Системи пожежогасіння (35111500-0)
  

Пінні вогнегасники

(35111310-1)

 

Переносні вогнегасники (35111320-4)
  

Як бачимо, вогнегасники не становлять самостійного предмету закупівлі, тому вибір процедури закупівлі має здійснюватися замовником, виходячи із загальної потреби як в протипожежному, так і в рятувальному та захисному обладнанні.

Так, Розділом V Правил пожежної безпеки передбачено наступні технічні засоби протипожежного захисту:

1. Системи протипожежного захисту, умови наявності та встановлення якого передбачені ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» та до яких належать:

а) системи пожежної сигналізації;

б) автоматичні системи пожежогасіння;

в) автономні системи пожежогасіння локального застосування;

г) системи оповіщування про пожежу та управління евакуюванням людей;

д) системи протидимного захисту;

е) системи централізованого пожежного спостерігання;

ж) системи диспетчеризації системи пожежного захисту;

и) блискавкозахист;

к) ліфти пожежні;

л) пожежні кран-комплекти;

м) протипожежні двері, клапани, ворота, завіси (екрани) тощо.

2. Система протипожежного водопроводу (внутрішнього та зовнішнього).

3. Протипожежна техніка та первинні засоби пожежогасіння (вогнегасники).

 

Далі розглянемо особливості закупівлі замовниками послуг технічного обслуговування те ремонту вогнегасників, визначившись з предметом закупівлі таких послуг відповідно до Єдиного закупівельного словника та Порядку визначення предмету закупівлі:

Послуги з ремонту і технічного обслуговування вимірювальних, випробувальних і контрольних приладів (50410000-2)
Послуги з ремонту і технічного обслуговування вимірювальних приладів (50411000-9)Послуги з ремонту і технічного обслуговування випробувальних приладів (50412000-6)Послуги з ремонту і технічного обслуговування контрольних приладів (50413000-3)
  

Послуги з ремонту і технічного обслуговування приладів виявляння газу (50413100-4)

 

Послуги з ремонту і технічного обслуговування протипожежного обладнання (50413200-5)

 

Як бачимо, класифікатором не передбачено окремого предмету закупівлі для такої послуги як ремонт та технічне обслуговування вогнегасників та, навіть загалом, послуги з ремонту і технічного обслуговування всього протипожежного обладнання, до якого належать в тому числі і вогнегасники (див. попередню таблицю), структурно включено до предмету закупівлі, що стосується ремонту та технічного обслуговування вимірювальних, випробувальних та контрольних приладів, що є доволі специфічним обладнанням, якого замовник може й не мати.

Відповідно до Розділу ІІІ (Організаційні заходи щодо забезпечення експлуатації вогнегасників) Правил експлуатації вогнегасників їх технічне обслуговування здійснюється відповідно до вимог ДСТУ 4297:2004 «Пожежна техніка. Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги», норм, правил (настанови з технічного обслуговування вогнегасників), установлених їх виробником, та інших нормативних документів і нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, що обов’язково необхідно враховувати та зазначати при складанні тендерної документації та укладенні договору про закупівлю послуг.

Тож будьте уважними при визначенні предмету закпівлі та обранні коду ДК:2015 для закупівлі вогнегасників. Все знати не можливо, але всьому можна навчитися.

Якщо відчуваєте необхідність підвищити свою кваліфікацію з того чи іного закупівельного питання, звертайтеся до професіоналів. Так, Вища школа Закупівельників працює 24/7.

 

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді